Sözcü Plus Giriş

Kriz geçiren kadının ailesine kriz geçirttiler

Geçtiğimiz günlerde Samsun'lu bir aile, hastaneler arasında çaresizlik ve korku dolu 4 saat yaşadı. Katip Kuzu çocuklarıyla birlikte, kriz geçiren eşi Fatma Kuzu'yu kurtarmak için hastane hastane gezerken, insanlık dışı bir muamele ile karşılaştı. İddiaya göre ilk krizinde hastaneye götürülen kadın panik atak teşhisi aldı ve ilaçlarını kullanmaya başladı ancak Fatma Kuzu bir süre sonra tekrar kriz geçirdi. Eşini hastaneye götüren Katip Kuzu, 4 saat boyunca 4 hastane gezdiklerini ve eşine yapılan muameleleri hastane kayıtlarıyla birlikte anlattı. İşte saat saat Kuzu ailesinin dramı...

Güncellenme: 15:31, 27/09/2016
Kriz geçiren kadının ailesine kriz geçirttiler

Samsun’da sağlık çalışanlarının ihmali bir can aldı. Kriz geçiren eşini hastane hastane dolaşıp tedavi olması için çırpınan Katip Kuzu ve iki çocuğunun iddiaları şoke etti. Kuzu ailesine göre, kriz geçiren hasta, sağlık çalışanlarının ilgisiz davranması ve yanlış müdahalesi ile hayatını kaybetti. Hastane kayıtlarını göstererek yaşadıklarını anlatan Katip Kuzu, 4 saatte 4 hastane gezdiklerini belirtirken, insanlık dışı bir muamele ile karşı karşıya kaldıklarını ve bu nedenle eşini kaybettiğini anlattı.

İŞTE SAAT SAAT YAŞANANLAR:

SHOW TV’den Bayram Ok’un haberine göre iki çocuk annesi 33 yaşındaki Fatma Kuzu, yaklaşık iki hafta önce fenalaştı ve özel bir hastaneye götürüldü. Burada panik atak teşhisi alan kadın, ilaçlarını kullanmaya başlamışken ikinci bir kriz daha geçirdi. Götürüldüğü 2. hastanenin acil servisinde, sinir hastalığından dolayı kriz geçirdiği ve bu nedenle de ruh ve sinir hastalıkları hastanesine götürülmesi gerektiği söylenerek hastaya müdahale edilmedi. Götürüldüğü 3. hastane olan ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde ise Fatma Kuzu’ya bir manyetik uyarım tedavisi yapıldı. Katip Kuzu, ilk uygulamadan sonrasını, “hastanelerinde yatak olmadığını ve gereken tedaviyi yaptıklarını söylediler ve bizi gönderdiler ” şeklinde anlatıyor.

Hastanenin güvenlik kayıtlarında, ilk müdahaleden sonra Fatma Kuzu’yu tekerlekli sandalye ile dışarı çıkaran görevlinin çok acele ettiği ve hatta bu nedenle hastanın düşme tehlikesi atlattığı görülüyor. Kayıtların devamında ise arabaya bindiğinde tekrar fenalaşan Fatma Kuzu’nun iki çocuğunun hastaneye koşarak doktor arayışına girdiği dikkat çekiyor. Doktorun rahat tavırlarla ve yavaş yavaş yürüyerek hastanın yanına geldiğini iddia eden kızı, doktorun muayene sırasında da çok ilgisiz olduğunu belirtti. İddialara göre tekrar ayağa kalkan kadının araştırma hastanesine götürülmesi gerektiğini söyleyen hastane çalışanları, ambulans vermemekle kalmadı, kadının arkasından taklidini yaparak hastalığı ile dalga geçti. Hemşirenin kayıtlarda duyulan bir yorumu ise aileyi kahretti: Adamları parmağında oynatıyor.

samsun-5

Çaresiz koca Katip Kuzu’nun, dördüncü hastaneye gittiklerinde, bu kez de arabasını ambulans girişine park ettiği gerekçesiyle eşi kabul edilmedi. Görevlilere “hastam ölüyor” diyerek açıklama yapan Kuzu’nun iddialarına göre görevli yine de Fatma Kuzu’yu hastaneye almayarak normal girişe yönlendirdi. Ancak doğru kapıya geldiklerinde Fatma Kuzu’nun kalbi durduğu anlaşıldı.

Tam anlamıyla zamana karşı yarışan aile bu yarışı kaybetti. Gördükleri insanlık dışı müdahale ve iki çocuğu ile kalan Katip Kuzu, sorumluların cezalandırılmasını istiyor. “Belki de hastanın öleceğini biliyorlardı. Belki de uyguladıkları tedavilerde sıkıntı yaşadılar. Öleceğini biliyorlardı. Belki kalp krizi geçirdiğini de biliyorlardı. Elimizde ölmesin, nerede ölürse ölsün diyerek gönderdiler başlarından.” açıklamasını yapan Kuzu, eşinin kalp krizi geçirdiğinden şüphelendiğini belirtti. Fatma Kuzu’nun ölüm nedeni ise otopsiden sonra belli olacak.

Ruh ve sinir hastalıklarının başhekimi ise, uygulanan tedavilerin sevk bilgilerine uygun olduğunu ve konunun yargı aşamasında olduğunu açıkladı.

Yayınlanma Tarihi:13:45,