Krizleri çözen Cumhurbaşkanı!

Türkiye'nin son birkaç gün yaşadığı karmaşa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimdeki rolünü iyice ön plana çıkardı. İşte gerek iç gerekse dış politikada bir hayli hareketli günler geçiren Türkiye'deki son hafta ve Erdoğan'ın durumu...

Krizleri çözen Cumhurbaşkanı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonunda Pakistan ve Özbekistan’a resmi ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı yurtdışındayken,  AKP Hükümeti, içerde ‘tecavüz yasası’ ve ‘doların önlenemez yükselişi’ krizi, dışarda ise Suriye’de Menbiç sıkıntısı ile Avnupa Birliği ile gerilen ilişkilerle karşı karşıya kaldı.

Ancak hükümet, bu krizleri çözmek yerine, tecavüz yasası krizinde olduğu gibi, bakanlardan gelen birbiri ardına “Geri adım atmayacağız. Yasa aynen TBMM’ye gelecek” açıklamaları ile durumu iyice karmaşıklaştırdı. Ekonomik alanda ise Başbakan Binali Yıldırım Doların, Türk Lirası karşısıdaki rekor yükselişini dizginleyebilecek ekonomik önlemlerin ele alınacağı Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısını ikinci kez toplayacağını açıkladı. Ardından da nedensiz iptal etti. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile üyelik müzakerelerini dondurup dondurmayacağını görüştüğü kritik toplantı konusunda da hükümetten kararlı bir ses çıkmadı.

“KRİZ ÇÖZEN BAŞKAN” İMAJI İÇİN Mİ?

AKP Hükümeti’nin bu krizlerde, çözüm adımları yerine sıkıntıları daha da derinleştirecek adımlar atması dikkat çekti. Tecavüz yasasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ son ana kadar sürekli “geri adım yok” mesajını verdi. Kadınlar tüm Türkiye’de ayağa kalktı. AKP’li kadın vekiller de, AKP’ye yakınlığı ile bilinen KADEM gibi kadın dernekleri bile yasa tasarısına karşı çıktı, tepki gösterdi.
Ancak hükümet tecavüz yasasındaki tavrından vazgeçmedi. Ta ki, Erdoğan “toplumsal mutabakat içinde çözülmeli” diyene kadar.
Erdoğan’ın çıkışıyla AKP hükümeti yasa inadından anında vazgeçti, yasanın mimarı ve en güçlü savunucusu Adalet Bakanı, yasa önerisinin geri çekildiğini belirterek, “Bu konu kapanmıştır” dedi. Böylece, ‘krizleri, Erdoğan çözüyor’ imajı oluştu.

ERDOĞAN EKONOMİ İÇİN DE DEVREDE…

İkinci büyük kriz ise ekonomide gündemdeydi. Rekorlara doymayan ABD dolarının Türk ekonomisini zorlaması üzerine, Başbakan Binali Yıldırım geçen hafta Ekonomik Koordinasyon Kurulunu topladı. Dört saat süren ilk toplantıdan beklentilerin aksine somut bir yaptırım ya da önlem çıkmadı. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, yeni bir kararla, kurulun Salı günü Çankaya Köşkü’nde toplanacağını duyurdu. Ancak, kısa süre sonra toplantıyı iptal etti!
Bu iptal, doların yeniden yükselmesine neden olurken, “kurtarıcı hamle” yine Cumhurbaşkanı’ndan geldi. Erdoğan bu sabah Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun kendi başkanlığında Ak Saray’da toplanacağını açıkladı. Dolarda hemen düşüş eğilimi başladı. Böylece Erdoğan “ekonomiye de el atarak, krizi çözecek asıl kişi” imajını pekiştirdi.

ADRES YİNE AK SARAY

Suriye ve Irak’ta Türkiye’nin kırmızı çizgileri konusunda da sıkıntılar yaşanırken, hükümet değil adım atmak, bu konuda kapsamlı herhangi bir açıklama bile yapmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ta Türkiye’nin “kırmızı çizgi” dediği Şii milislerin Türkmen kenti Telafer’i kuşatmasına da el koydu. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Barzani’yi Türkiye’ye davet etti. Kamuoyu böylece, dış politikada da iplerin bizzat Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde olduğunu gördü.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan AP'ye sert yanıtErdoğan’dan AP’ye sert yanıt

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...