Sözcü Plus Giriş

KTÜ’de Ensar Vakfı protestosu arbedesine öğrenci tepkisi

KTÜ’de Ensar Vakfı protestosu arbedesine öğrenci tepkisi

Güncellenme: 19:03, 25/03/2016
KTÜ’de Ensar Vakfı protestosu arbedesine öğrenci tepkisi

TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde dün Ensar Vakfı, Türk Kızılayı, KADEM gibi kuruluşların katılımıyla yapılan toplantıyı protesto etmek isteyen 22 öğrencinin gözaltına alındığı, bir kız öğrencinin de polisin müdahalesi sırasında baygınlık geçirdiği eylemle ilgili olarak KTÜ Öğrenci Kolektifi üyesi öğrenciler açıklama yaptı. Öğrenciler, polisin tavrına tepki gösterdi.
KTÜ Öğrenci Kolektifi üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, akşam saatlerinde toplanarak, 'Biz çocukların yanındayız' pankartı açıp, 'Çember kırılacak üniversite kazanacak' sloganı attı. Öğrenci Kollektifi adına konuşan Dilaver Kabasakal, Karaman’da tecavüz skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’nın dün üniversitenin salonlarına girmesine izin vermemek için direndiklerini söyledi. Kabasakal, "Alana girmemiz ve sözümüzü söylemek istememiz üzerine orantısız bir şiddetle karşı karşıya kaldık. Polisin sert müdahalesiyle karşılaşan onlarca arkadaşımız yaralandı. Bizler diyoruz ki; dün o salonda etkinlik yapılmasına ses çıkarmak demek, tecavüze uğrayan çocukların  hesabını sormak demektir. Çocukların ellerine silah verip cihat çağrısı yaptıran katilleri rezil etmek demektir" dedi.
22 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINMIŞTI
KTÜ'de dün Öğrenci Konseyi’nin düzenlediği Ensar Vakfı, Türk Kızılayı, KADEM gibi kuruluşların katılımıyla yapılan toplantıyı protesto eden KTÜ Öğrenci Kolektifi mensubu öğrencilere polis müdahale etmişti. Çıkan arbedede salona alınmayınca protestoda bulunan gruptan 22 öğrenci gözaltına alınmış, müdahalede baygınlık geçiren bir kız öğrenci de hastaneye kaldırılmıştı.  

 

DHA