Kurban Bayramı tatili kaç gün oldu? Ne Zaman? Kurban fiyatları

Milyonlarca kişinin merak ettiği "Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?" sorusunun cevabı belli oldu.

Kurban Bayramı tatili kaç gün oldu? Ne Zaman? Kurban fiyatları

12 Eylül’de başlayacak ve 15 Eylül’de sona erecek olan Kurban Bayramı’nın tatil süresi belli oldu. Milyonlarca vatandaşın büyük bir heyecanla beklediği tatil açıklaması Başbakanlıktan yapıldı. Açıklamada bayram tatilinin 9 gün olacağı belirtildi.

KURBAN FİYATLARI NE KADAR?

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, düzenlediği basın toplantısıyla kurbanlık fiyatlarını açıkladı. Karabulut, kurbanlık fiyatlarında geçen yıla oranla artış olduğunu ve bu artışında kuraklık sebebiyle yem ve saman fiyatlarındaki artışlar ile kurbanlık temininde çekilen sıkıntılardan kaynaklandığını kaydetti. Karabulut, şunları söyledi:
”Birlik olarak canlı kurbanlık dananın kilogram fiyatını 18 lira olarak belirledik. Düve fiyatını da yine canlı kilogramını 17 lira, ikinci sınıf olarak tabir ettiğimiz ineğin canlı kilogram fiyatını da 15 lira olarak tespit ettik ”dedi.

Geçen yıl kurban olmayacak olan hayvanların da satışa çıkarıldığına dikkat çeken Karabulut, vatandaşların kurban alırken dikkat etmesi gerekenleri anlattı:

”Özellikle hayvanlarda kulak küpesine dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca hayvanın sağlıklı olması da çok önemli. Bunun için vatandaşlarımızın kurban alırken hayvanın pasaportundaki aşıların kontrol edebilirler. Dış görünüş itibariyle de kurbanın canlı ve diri olması, üzerindeki tüylerini atmış olması gerekir. Yüzünde de salya, sümük gibi belirtilerin olmaması lazım. Geçtiğimiz senelerde kurban olmayan hayvanların da satışa sunulduğunu ve satıldığını gördük.

Bir kurbanlık olan hayvanın 2 yaşını doldurması lazım. Bunu da hayvanın dişlerine bakar anlayabiliriz. 2 yaşını doldurmuş bir hayvanın ‘kapak’ olarak tabir ettiğimiz dişleri çıkmıştır. Am yaşı daha küçük olan hayvanların ise bu dişleri çıkmamıştır. Görüntü olarak hayvan büyü görülebilir ama kapak dişleri çıkmamış olabilir. Kapak dişleri de zaten diğerlerine göre büyük olduğu için hemen fark edilir.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...