Sözcü Plus Giriş

Kurtulmuş: Köprü yapmaya devam edeceğiz

Numan Kurtulmuş patlamanın ardından yaptığı açıklamada, 'Ne yaparlarsa yapsınlar, köprülerimizi de yapacağız, yollarımızı da yapacağız" dedi

Güncellenme: 15:57, 19/03/2016
Kurtulmuş: Köprü yapmaya devam edeceğiz

Ordu’da bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Taksim’de meydana gelen 5 kişinin öldüğü canlı bomba saldırısıyla ilgili yaptığı ilk açıklamasında hiçbir şekilde terörün kanıksanmayacağını, milletin teröre prim vermeyeceğini ifade etti.

KÖPRÜ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Kurtulmuş, reformlar yaptıklarını, ve reformlara karşı gelenlerin bu bombaları patlattıklarını belirtirken, “Geçen gün uçakta giderken üçüncü köprüyü gördük. Ne yaparlarsa yapsınlar, köprülerimizi de yapacağız, yollarımızı da yapacağız, fabrikalarımızı da yapacağız . Hangi adımları atıyorsak onları atmaya devam edeceğiz. Terör bizim bunları yapmamızı istemiyor mu, biz de inadına halkımızı hizmetlerle buluşturacağız, yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Numan Kurtulmuş, “Dün de ifade ettim. Bütün bu terör saldırılarının ortasında iki hafta önce çok güzel bir tablo vardı. Geçen gün de uçakta giderken üçüncü köprüyü gördük. Ne yaparlarsa yapsınlar, köprülerimizi de yapacağız, yollarımızı da yapacağız, fabrikalarımızı da yapacağız . Hangi adımları atıyorsak onları atmaya devam edeceğiz. Terör bizim bunları yapmamızı istemiyor mu, biz de inadına halkımızı hizmetlerle buluşturacağız, yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Numan Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“Hain planı uygulamaya çalışıyorlar. Ne yapsanız boş, bu millet sizin tuzaklarınıza asla teslim olmayacaktır. Bu millet terörün yapmak istediklerinin hiçbirisine prim vermeyecek, kadim, ezeli kardeşliğini inşallah ebedi hale getirecek, kıyamete kadar bu topraklarda birlikte, barış içinde yaşayacaktır. İstiyorlar ki vatandaş evinden çıkamaz hale gelsin. Hayır, ne yaparlarsa yapsınlar, teröre alışmayacağız. Terörü kanıksamayacağız, geri adım atmayacağız. İnşallah yollarda, çarşılarda, pazarlarda günlük hayatımızı devam ettireceğiz. Bu reform sürecine devam ettiğimiz için terör saldırılarına dört koldan saldırıldı. Biz milletin verdiği sorumluluktan kaçmayacağız. Bütün bu reformlarımıza devam edeceğiz. Türkiye daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecek. Zannettiler ki bu mücadelede en ufak bir gevşeme olur.

Sinsi bir terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Bu saldırının muhatabı bütün milletimizdir. Yabancı misafirlerimizin de yaralandığını biliyoruz. Saldırının esas hedefi bütün insanlıktır. Lanetliyoruz, kınıyoruz. Bütün bu nefret dalgasını oluşturanları, sadece patlatanları değil, patlattıranlar, terör tüccarlarını lanetliyoruz.

Buraya gelen yabancı misafirlerimizi korku fanusu, çemberi içine almak istiyor. Korkmayacağız, yılmayacağız ve kanıksamayacağız. Terör örgütlerine vereceğimiz en önemli cevap millet olarak kenetlenmemizdir.

Terör maalesef uluslararası bir network haline gelmiştir. Paris'in göbeğinde de eş zamanlı olarak 8 saldırıyı yapabiliyor. ABD'de, Londra'da, Madrid'de, Ankara'da, İstanbul'da bu saldırıyı yapabiliyor. Birilerinin lojistik, siyasi, ekonomik, silah desteği sağladığı açık bir şekilde gösteriyor. Kim ne şekilde destek verdiyse, en az teröristler kadar suçludur. Terör örgütlerinin hepsi canidirler, barbardırlar, bunlara göz yumanlar da aynı şekilde suçlanmayı hak eden gruplardır. Milli dayanışma içinde hareket edeceğiz. Yaşam tarzlarımız farklı olabilir, hepimiz bütün benliğimizle, avazımız çıktığı kadar teröre lanet olsun diyebilmeliyiz.
Bütün gücümüzle, terör olaylarını önlemek için gayret sarf ediyoruz. Dünyaya da bir kere daha ifade ediyoruz. Dostlarımız, Türkiye'yle dost olduğunu ifade edenlerden de beklentimizi bu terör örgütlerinin ismi ne olursa olsun herkes bu şiddet saldırıları karşısında Türkiye'nin yanında yer almalıdır. Biz bunların hiçbirisine meydan vermeyeceğiz. Dışarıdaki dostlarımızın yanında olduğunu görerek yolumuza devam edeceğiz. Hiçbir şekilde ne terörle mücadele geri adım atacağız ne de memleketimizin iktisadi kalkınmasından geri adım atacağız. Herkes sınava tabi tutuluyor, herkes yaptığı işler, söylediği sözlerle sınava tabi tutuluyor. 78 milyon, başta hükümet, tüm siyasi partileri kapsadığı gibi uluslararası camia da sınava tabi tutuluyor.

“HDP’ye çağrıda bulunuyorum”

Bütün partilere, özellikle demokrasi karşısında sınav veren HDP’ye bir kere daha buradan çağrıda bulunuyorum. Gün bugündür. Terör örgütünün arkasındaki mahiyet tam manasıyla ortaya çıkmadan, hemen, derhal, hiçbir şekilde ‘ama, fakat’ demeden bu terörü yapan katilleri, canileri, hainleri ve arkasındaki karanlık odakları telin edin, lanetleyin, görüşünüzü ortaya koyun. HDP, milletin ve kendi seçmeninin de beklentileri doğrultusunda terörü dilinin ucuyla değil, gönülden lanetlemeli; ‘elleri kırılsın’ demeli”

Yayınlanma Tarihi:15:38,