Kuş cennetine otoban!

Gediz Deltası’ndaki flamingolar, İzmir Körfezi Geçiş Projesi nedeniyle tehlike altında.

Kuş cennetine otoban!

SÖZCÜ / ANKARA

Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün İzmir Körfezi Geçiş Projesi, İzmir Kuş Cenneti olarak da bilinen Gediz Deltası'ndaki flamingoların yaşam alanlarını tehdit ediyor. Altı şeritli yol ve tren yolunu içeren proje planı uygulandığı takdirde koruma altındaki binlerce hektarlık sulak alan ve birinci derece doğal sit alanı yok farz edilmiş olacak.

Projenin yapılması öngörülen bölge flamingonun Türkiye ve tüm Akdeniz'deki en önemli kışlama alanı. Her yıl on binden çok flamingoya ev sahipliği yapan alan, uluslararası ölçekte “Önemli Doğa Alanı” olarak tanımlandı.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje diğer bir doğal sit alanı olan Narlıdere'den başlayıp Gediz Deltası sulak alanını ikiye böldükten sonra Sasalı kavşağına bağlanıyor. Proje için öngörülen yer çok sağlıklı bir kıyı sulak alanı ve bu yüzden flamingolar başta olmak üzere tepeli pelikan ve diğer kıyı kuşları on binlerce yıldır burada yaşıyor.

Doğa Derneği Başkanı Dicle Tuba Kılıç “İçinden tüp geçit geçen yüzlerce metropol var dünyada. Fakat içinde flamingoların yaşadığı dünyadaki tek şehir İzmir. Bu nedenle, İzmir’in yanı başındaki kuş cenneti, şehrin gelişimi önünde bir engel değil, İzmir kimliğini dünya ölçeğinde duyurmak için büyük bir fırsat” dedi. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kuş cenneti kentin gelişiminin önünde bir engelmiş gibi görünüyorsa bu durumun sorumlusu elbette flamingolar değil, karar vericiler. Parayla dünyanın tüm şehirlerine tüp geçit yapabilirsiniz, fakat ne kadar paranız olursa olsun flamingoları bir şehre zorla konduramazsınız. İzmir, elindeki paha biçilmez değeri görmeli, şehrin kimliğini ve politikalarını körfezin bu benzersiz doğal zenginliğini koruyarak geliştirilmeli.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...