Sözcü Plus Giriş

KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? (KYK BURS VE KREDİ)

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yurt başvuruları geçtiğimiz günlerde tamamlanmış, ilk yerleştirme işlemleri 2 Eylül tarihinde yapılmıştı. Şimdi KYK yurtları için yedek yurt yerleştirmeleri sonuçları bekleniyor. Bunun yanında öğrenciler KYK Başbakanlık Bursu ve Öğrenim Kredisi başvurularının da ne zaman yapılacağını merak ediyor. Burs, kredi ve yurt hakkındaki gelişmeler haberimizde...

Güncellenme: 10:58, 21/09/2016
KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? (KYK BURS VE KREDİ)

Yeni eğitim öğretim dönemi başlarken üniversite öğrencileri için en önemli konulardan biri olan barınma ihtiyacı konusunda da merak arttı, KYK yurt başvuruları tamamlandıktan sonra 2 Eylül tarihinde asıl yerleştirmeler yapıldı, şimdi üç aşamalı olarak yedek yerleştirmeler başladı ve üçüncü yedek yerleştirme dönemine gelindi. Üçüncü yedek yerleştirmeler 22 Eylül tarihinde yapılacak.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Öğrencilerin eğitim öğretim döneminde ihtiyaç duydukları yurtların yanı sıra, geçimlerini sağlamak için ihtiyaç duydukları burs ve krediler de önem taşıyor. KYK Başbakanlık Bursu ve Öğrenim kredisi başvurularının ne zaman yapılacağı konusunda henüz herhangi bir açıklama yapılmış değil. Ancak ekim ayı dolaylarında bu konuda bir açıklama yapılması ve ekim sonları ve kasım ayı arasında başvuruların yapılması bekleniyor.

KYK YURT ÜCRETLERİ VE GÜVENCE BEDELLERİ

KYK tarafından yapılan açıklamada KYK yurt ücretleri konusunda şu bilgiler verildi;
Yurt ücretlerinde Eylül ayından itibaren geçerli olmak üzere 10 TL ile 20 TL arasında değişen tutarlarda artış yapılmıştır. Yeni yurt ücretleri sisteme otomatik yansıtılmış olup ödeme ekranlarında çıkmaktadır. Ayrıca güvence bedellerinde de 5 TL ile 15 TL arasında değişen tutarlarda artış yapılmıştır. Güvence bedeli fark ücretleri de ödeme ekranlarına yansıtılmıştır. Güvence bedeli, kayıt silindiğinde iade edilecektir.

Not: Yurt ücreti ödemelerinde sıralı ödeme kuralı olduğundan, yurtlarımızda barınan öğrencilerimizin öncelikle güvence bedeli fark ücretini ödemeleri daha sonra yurt ücretini ödemeleri gerekmektedir.