Sözcü Plus Giriş

Liderler Çankaya’da bir araya geldi

Başbakan Binali Yıldırım, istişare toplantısı kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Zirve yaklaşık 3 saat sürdü.

Sözcü Ankara
Güncellenme: 16:43, 22/08/2016
Liderler Çankaya’da bir araya geldi

15 temmuz sonrası siyasette başlayan uzlaşma, liderler zirvesi ile devam etti. Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Çankaya köşkünde bir araya gelerek 3 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşmede FETÖ operasyonları, terör, anayasa ve Irak-Suriye'de yaşanan gelişmeler ve Cerablus konusu ele alındı. Görüşmede Başbakan Yıldırım 2 lidere FETÖ operasyonları konusunda bilgi verirken Kılıçdaroğlu ve Bahçeli de operasyonların olayla bağlantısı bulunmayan kişilere yansımasından endişe duyduklarını açıkladılar. Bu konuda partilerine gelen şikayetleri de dile getirdiler.

CERABLUS GÜNDEMDE

Liderler zirvesinde, Irak ve Suriye’deki gelişmeler de değerlendirildi. Suriye'nin Cerablus kentinde bazı gelişmelerin olabileceği, bu kenti İŞİD'in elinden almak için Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) operasyon yapabileceği değerlendiriliyor. ÖSO, Cerablus'u IŞİD'in elinden aldığı takdirde, Türkiye için sınırdaki IŞİD tehdidi de azalmış olacak ve PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'nin Cerablus'a yönelik olası bir operasyonunun da önüne geçilecek. Cerablus, IŞİD'in Türkiye sınırında elinde tuttuğu son önemli kent olması nedeniyle de önem arz ediyor.

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ

Cerablus'a operasyon haberleri gelirken, Gaziantep Valiliği de Karkamış ilçesinin Beşkılıç ile Türkyurdu arasındaki bölgeyi 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan etti. Bu bölgelerde her türlü araç ve insan giriş ve çıkışı kontrol edilecek. Karar, Cerablus'tan atılan havan mermilerinin Karkamış'a düşmesi sonrası verildi. Türkiye de Cerablus tarafına top atışıyla karşılık verildi. Terör örgütü IŞİD, Cerablus'u, 2014 yılının Ocak ayında bir başka terör örgütü El Kaide'nin o dönemki Suriye kolu El Nusra Cephesi'nin elinden almıştı. Çatışmalar sırasında Türkiye, 6 Ocak 2014 tarihi itibarıyla Cerablus'un karşısında bulunan Karkamış Sınır Kapısı'nı kapatmıştı.

 

kılıçldaroğlu-1
bahçeli-1
zirve-1

Yayınlanma Tarihi:10:30,