Sözcü Plus Giriş

Liseli Cansel’in intiharı ardından öğretmeni cinsel tacizden tutuklandı, okul yönetimi açığa alındı (3)

Liseli Cansel’in intiharı ardından öğretmeni cinsel tacizden tutuklandı, okul yönetimi açığa alındı (3)

Güncellenme: 18:38, 22/02/2016
Liseli Cansel’in intiharı ardından öğretmeni cinsel tacizden tutuklandı, okul yönetimi açığa alındı (3)

EYLEM YAPTILAR
Kayseri Kadın Dayanışma Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, öğretmeninin tecavüzüne uğradığı iddiasıyla intihar eden lise öğrencisi Cansel Buse K. için eylem yaptı. Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Feride Daşkın, olayın intihar değil, cinayet olduğunu öne sürdü.
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalık, ‘Kadın, yaşam, Özgürlük’, ‘Cansel Buse vicdanımızdır’ ve ‘Cansel’in katili hesap verecek’ sloganları attı. Sokakların, iş yerlerinin ve okulların genç kızlar için güvenli alan olmaktan çıktığını belirten Kayseri Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Feride Daşkın, şöyle konuştu:
“Kadın cinayetlerinin, genç kızlara yönelik cinsel istismarın, taciz ve tecavüzün yaşanmadığı bir gün geçiremez olduk. Artık sokaklar, işyerleri hatta okullar bile bizler için, genç kızlarımız için güvenli alanlar olmaktan çıktı. İçimizde her gün yaşadığımız bu acıya bir yenisi daha eklendi ve biz kahrolduk. Lise öğrencisi olan Cansel Buse’nin intiharının sebebinin, yakınlarının verdiği bilgiye göre, matematik öğretmeni tarafından uğramış olduğu cinsel istismar olduğu söylendi. Sosyal medya, yerel ve ulusal basında çıkan haber ve bilgiler neticesinde hepimizin kanı dondu. Cansel’in intiharından sonra, yakınlarının paylaşımları ve arkadaşlarının açıklamalarına göre, “Cansel matematik öğretmeni tarafından tecavüze uğradığını ve bunu kaldıramadığını“ ifade etmiştir. Okul idaresinin olayın üzerini kapatma çabası içerisinde olduğu ve Cansel’in şikayetine rağmen, işlem yapmadığı yönündeki iddiaları, büyük bir kaygı ve öfke ile öğrenmiş bulunuyoruz. Tüm bu tablo karşısında söyleyeceğimiz şey; bu bir intihar değil cinayettir.”
Kadın cinayetlerinin, tecavüzlerin ve istismarların artmasının, sistemin çürüdüğünün göstergesi olduğunu dile getiren TGB İl Başkan yardımcısı Ela Özsoy ise, "Kadını obje olarak gören zihniyet, çürümüş ve etrafına pisliklerini saçmaktadır. Kadın erkek ilişkisini ayaklarının altına alan bu zihniyetten hesap soracağız. Kadınımızı karanlık zebanilerin ayaklarının altından kurtaracağız” dedi.
KAYSERİ BAROSUNDANLİSELİ CANSEL’İN İNTİHARINA YAKIN TAKİP
Kayseri Baro Başkanlığınca, lise öğrencisi Cansel Buse K’nın intiharıyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Baromuz Kadın Hakları Komisyonu ve Çocuk Hakları Komisyonu ile birlikte, yargılama aşamasında davaya müdahil olarak, hukuki sürecin de her aşamasında sonuna kadar takip etmekte kararlıdır. Şimdi C.B.K.’nın ölümüne sebebiyet veren bu hazin olay ve geçmişte yaşanan şiddet ve kadın ölümleri, sadece istatistik ve üçüncü sayfa haberleri ile sınırlı olmayıp, toplumumuzun kadınlara bakış açısının ne denli kadını ötekileştiren ve şiddeti meşrulaştıran bir zihniyette olduğunu göstermiştir. Çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız için mücadele etmeye, halkımızı bilinçlendirmeye, kadınlara yönelik şiddetin ve ayrımcılığın karşısında olmaya daha kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Bu düşüncelerle bize derinden üzüntü yaşatan C.B.K.’nın ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.’’

DHA