Sözcü Plus Giriş

Lisans Yerleştirme Sınavı (kısaca LYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan sınavın ilk oturumu; tarih, coğrafya-2, felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden soruların çıktığı LYS-4 dün sona ermişti. Adaylar bugün saat 10.00'da sınavın önemli oturumlarından biri olan LYS-1 (Matematik) için ter döküyor.

LYS-1’de adaylara 135 dakika süre verilecek; matematikten 50, geometriden 30 soru yöneltilecek. LYS-2 (Fen Bilimleri) ile LYS-5 (Yabancı Dil) 25 Haziran Cumartesi, LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) sınavı ise 26 Haziran Pazar günü yapılacak.

Foto: DHA

Foto: DHA

Sınava ailesiyle gelen öğrencilerin  ve velilerin büyük heyecan yaşadığı görüldü. Sene boyunca sınava hazırlanan öğrenciler, heyecanlı olduklarını ifade ederken, mevcut sistemin artık değişmesi gerektiğini, insanların hayatının bir sınava bağlı olmaması gerektiğini ifade etti.

“HAYATIM MAHVOLDU”

Konya’da 19 yaşındaki Hüseyin Çömez, LYS’ye gireceği okula ailesiyle birlikte yönetimindeki otomobille giderken, elektrikli bisiklete çarptı. Elektrikli bisiklet sürücüsü yaralandığı gören Çömez,  sınav telaşı nedeniyle “Hayatım mahvoldu” diyerek ağladı. Polis merkezine götürülen Çömez, ifadesi alındıktan sonra sınava gireceği okula gitti.

Foto: DHA

Foto: DHA

Kazanın şoku ve sınav telaşı nedeniyle paniğe kapılan Hüseyin Çömez, “Hayatım mahvoldu” diye eyip, ağlayarak yanındaki ablasına sarıldı. Güçlükle sakinleştirilen Çömez, ifadesi alınmak için polis merkezine götürüldü. Çömez’in, hızlı bir şekilde ifadesi alındıktan sonra sınava gireceği okula gittiği belirtildi.

Foto: DHA

Foto: DHA

ADAYLARA SIKI KONTROL

Öte yandan, LYS’ye girecek adaylar kapıda polis ekiplerince sıkı kontrolden geçirildi.  Kız adaylar kadın polis memurları tarafından saçları ve üzerleri sıkı kontrolden geçirilerek içeri alındı. İçeri alınmayan adayların yakınları da yerleşkenin dışında beklemek zorunda kaldı.