Sözcü Plus Giriş

LYS sonuçları açıklandı! ÖSYM sınav sonuçları

LYS sonuçları bugün açıklandı. Üniversite adaylarının büyük bir umutla beklediği LYS sonuçları bugün 17.45'te açıklandı.

null
Güncellenme: 17:55, 18/07/2016
LYS sonuçları açıklandı! ÖSYM sınav sonuçları

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası LYS sonuçlarının açıklanıp açıklanmayacağı büyük bir merakla takip ediliyordu. Ülkeyi kaosa sürükleyen darbe girişiminin ardından ÖSYM, LYS sonuçlarının öğleden sonra açıklanacağını duyurarak üniversite adaylarının yüreğine su serpti ve nihayet LYS sonuçlarını açıkladı.

LYS sonuçlarına erişebilmek için https://sonuc.osym.gov.tr sitesine girerek T.C kimlik numarasını girip aday işlemleri şifresini doldurarak LYS sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz.

LYS SONUÇLARI

LYS bugün açıklanırken, üniversite tercih dönemi 26 Temmuz-02 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemali Dinçer de üniversite tercihi yapacak adaylara tavsiyelerde bulundu. Adayların yeteneklerini ve isteklerini bilip, bu doğrultuda adımlar atması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Dinçer, “Adaylar öncelikle kendi yetenekleri çerçevesinde mutlu olacakları bir alanı seçmeliler. Sonradan pişmanlık duyacakları, çalışmak istemedikleri meslek alanlarını tercih etmesinler” dedi.

“ŞEHİR ÇOK ÖNEMLİ”

Öğrencilerin yükseköğrenim için yıllarını geçirecekleri şehirleri de iyi araştırmaları gerektiğinin altını çizen Dinçer, bölüm seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ise şöyle anlattı:

“Şehir çok önemli, kimse bunu yadsıyamaz. Büyük metropollerdeki üniversiteler stajlardan tutun da kültürel, sosyal faaliyetlere kadar bir üniversite öğrencisinin bulabileceği, yararlanabileceği her şeyi sunabiliyor. Sanılanın aksine önce şehir seçilir. Büyük şehirlerimizin hepsinde çok iyi üniversiteler var. Öğrenci İzmir mi, İstanbul mu, Ankara mı ona karar versin. Adaylar tercihlerini yaparken üniversiteleri araştırırken akademik kadrolarını, bölümlerini, ders içeriklerini, akademik yayınlarını, çeşitli kurumlarla olan proje çalışmalarını, sanayi işbirliği süreçlerini, çift ana dal/yan dal imkanlarını, Erasmus ve diğer yurtdışı değişim programları gibi akademik imkanları çok iyi değerlendirmeliler. Kısaca, yaşamak istedikleri kentin sunacağı sosyal ve kültürel olanakları da çok iyi araştırmalılar.”

Üniversite adaylarının meslek kariyerleri için önemli bir dönemeç öncesinde Yaşar Üniversitesi’nde “Tercih Danışmanlığı Günleri” başladı. Bornova Selçuk Yaşar Kampüsü’nde rehber öğretmenler ve akademisyenler tarafından gerçekleştirilen ücretsiz tercih danışmanlığı hizmetinin yanı sıra adaylar, üniversitenin resmi web sayfasında yer alan ‘canlı destek’ hizmetinden de faydalanabiliyor.

Yayınlanma Tarihi:14:20,