Sözcü Plus Giriş

Magandalığa rekor ceza istemi!

Adana’da iki grup arasında meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren 16 yaşındaki çocuğun katil zanlılarına rekor ceza istemleri ile dava açıldı.

Güncellenme: 19:28, 25/03/2016
Magandalığa rekor ceza istemi!

Mehmet SERBES/ADANA
Adana'da geçtiğimiz Ekim ayında sokak ortasında uyuşturucu satıcıları arasında meydana gelen çatışmanın ortasında kalarak yaşamını yitiren 16 yaşındaki çocuğun katil zanlıları hakkında müebbet ve 9 yıldan 240 yıla kadar değişen hapis istemleri ile dava açıldı.

FOTO: sözcü

Adana'da geçtiğimiz yıl Ekim ayında uyuşturucu satışı nedeniyle 2 grubun arasında meydana gelen sokak çatışmasında arada kalarak yaşamını yitiren 16 yaşındaki Mahmut Aras'ın ölümü, 5 kişinin de yaralanmasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Savcı, 15'i tutuklu, 1'i firar, 25 sanık hakkında “ Çocuğun olası kasıtla ölümü, Kasten öldürmeye teşebbüs(14-16 kez), olası kasıtla yaralama, Ruhsatsız silah bulundurma” suçundan müebbet ve 9 yıldan 240 yıla kadar değişen hapis istemleri ile dava açıldı.

FOTO: SÖZCÜ

BÖLGE ÇATIŞMASI
Olay, 13 Ekim 2015 tarihinde Dağlıoğlu Mahallesi'nde meydana geldi. İddianameye göre Turan Doğan ve Özgür Kardaş adlı şüpheliler arasında uyuşturucu madde satma meselesi yüzünden husumet oluştu. Torbacı olduğu ileri sürülen şüpheliler arasında satış bölgesi yüzünden 3 gün üst üste silahlı çatışma yaşandı. Olayda sokaktan geçen 6 kişi çeşitli yerlerinden yaralanırken, çatışmanın ortasında kalan 16 yaşındaki gruplarla ilgisi olmayan Mahmut Aras yaşamını yitirdi.

DAVA AÇILDI
Adana polisi, olayla ilgili Özgür Kardaş ve Turan Doğan'ın adamları olduğu ileri sürülen 24 kişiyi gözaltına aldı. 15 kişi tutuklanırken, 1 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, şüpheliler hakkında 4 ayrı suçtan müebbet ve 9 yıldan 240 yıla kadar değişen hapis istemiyle Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

FOTO: SÖZCÜ

ÖLDÜREN SİLAH TESPİT EDİLEMEDİ
Savcı, Mahmut Aras'ın hangi silahla öldürüldüğüne dair tespitin yapılamadığı belirtilen iddianamede şu görüşlere yer verildi. “ Şüpheli Ali Bozkurt'un pompalı ile ateş etmesi sonucu Mahmut Aras'ın öldüğü düşünülmekle birlikte, tam kanaat getirilememesi nedeniyle, çocuğun da çatışma sırasında öldüğü kesin olarak anlaşılmakla tüm şüphelilerin Mahmut Aras'ı olası kastla öldürdükleri, mağdurları da yaraladıkları kanaatine ulaşılmıştır.” İddianamede şüphelilerin ateşli silahla birbirlerini öldürmeye teşebbüs ettikleri de anlatıldı. Duruşma önümüzdeki günlerde yapılacak.

FOTO: SÖZCÜ

Yayınlanma Tarihi:19:27,