Sözcü Plus Giriş

Manisalılar ‘Ensar’ nöbetinde

Ensar Vakfı'nın Manisa'da tepki çeken yaz okulu, CHP'lilerin ve bazı sivil toplum kuruluşlarının eleştirilerine rağmen Murat Germen Ortaokulu'nda açıldı. Ensar Vakfı yetkilileri, bina önünde açılış yaparken, CHP'liler de okul bahçesinde yaz okuluna karşı nöbete başladı.

Güncellenme: 15:45, 20/06/2016
Manisalılar ‘Ensar’ nöbetinde

Başta CHP’llier olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşlarının da eleştirdiği Ensar Vakfı’nın Manisa’daki yaz okulu, geçen hafta içindeki kentte gerçekleştirilen birçok eyleme rağmen bu sabah Murat Germen Ortaokulu’nda açıldı. Bunun üzerine CHP’liler, okula gelerek bahçede nöbet başlattı. CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ve CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul da, nöbete destek verdi. Bir tarafta Ensar Vakfı’nın yaz okuluna karşı olan CHP’liler, karşı tarafta Ensar Vakfı yer alırken, okul bahçesinde polisin sıkı güvenlik önlemi aldığı görüldü. Polis ile CHP’liler arasında zaman zaman tartışma yaşandı. Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç de okula gelerek, CHP’lilerle görüştü.
manisaensar3880

CHP’DEN VAKFA TEPKİ AÇIKLAMASI

Okul bahçesini terk etmeyen grup adına konuşan CHP Milletvekili Biçer, yaz okulu iptal edilene kadar okuldan ayrılmayacaklarını vurgulayarak, “Devletin maddi ve manevi olarak destek verdiği bu kursta Ensar Vakfı’nın adının geçmesine karşıyız. Biz bu kursların düzenlenmesine karşı değiliz. Kursları Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük düzenlesin. Biz de çocuklarımızı verelim. Adı tecavüzle anılan, insanların tüylerini diken diken eden bir olayla anılan bu vakfın adeta devlet eliyle korunup kollanmasına, devletin vakfı aklamak için kurumlarını açmasına karşıyız. Bu çocuklar hepimizin çocukları. Biz çocuklarımızı Ensar Vakfı’na kimsesizce teslim etmek istemiyoruz. Bize destek olun. Çocukları Ensar karanlığından kurtaralım” dedi.

manisaensar1880HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILIYOR

Kursa karşı okul bahçesinden ayrılmayacaklarını söyleyen Biçer, “Vali beyle görüştük. Kendisi göreve yeni başladığını ve konuyu araştıracağını söyledi. Biz yaz okulunun iptali için hukuki süreci başlatıyoruz. Vali’den yaz okuluna giden çocukların listesini istedim. Sabah çocuğunu kursa getiren yaklaşık 15 veli, geri döndü. Söyledikleri gibi 65 öğrenci değil. Bazıları da Ensar Vakfı yöneticilerinin çocukları. Bu kurs onlara özel mi açıldı? Kamu kaynaklarını çarçur ediyorlar” diye konuştu.

TEPKİLERE RAĞMEN AÇILIŞ

Geziler ve sportif faaliyetler eşliğinde dini bilgilerin verileceği yaz okuluna karşı açıklama yapıldığı sırada Ensar Vakfı yetkilileri kursu açtı. Okul binası önünde yapılan açılışta konuşan Ensar Vakfı Manisa Şubesi Başkanı Arif Çeler, “Dört yıldan bu yana kurs açıyoruz. Velilerden gelen talep üzerine yaz kurslarını açıyoruz. Bizim derdimiz, öğrencilerin kendi dinini öğrenebilmesidir. Hakka hizmeti gözetiyoruz. Açacağımız kursta basketbol, futbol oynanacak, geziler düzenlenecek. Şu anda kayıt yaptıran 65 öğrenci var. Daha çok talep var. Sayı ikiye katlanacak. Biz tepkileri önemsemiyoruz. Biz kendi işimize bakıyoruz” dedi

İSTİKLAL MARŞI’NDA BİRLEŞTİLER

Ensar Vakfı yaz okulu açılışında kursa katılan çocuklar ve veliler, İstiklal Marşı’nı okudu. Bu sırada okulun bahçesinde giriş kısmında oturan CHP’liler de İstiklal Marşı’na eşlik etti.

OKUL ÇIKIŞINDA GERGİNLİK

Ensar Vakfı’nın yaz okuluna karşı olan grup, açılışın ardından okul çıkışında broşür dağıttı. Bu sırada Ensar Vakfı’nın yaz okuluna çocuğunu gönderen velilere broşür vermeye çalışan grup ile veliler arasında tartışma yaşandı. Broşüre tepki gösteren bir veli, “Cumhuriyet Halk Partisi gitsin başka şeylerle uğraşsın. Yazık günah” diye çıkıştı. CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Gülşah Durbay da tepki gösteren veliye, “Ensar Vakfı da devletin imkanlarını kullanmasın” diye bağırdı.
Bazı veliler broşürleri almazken, bazıları da aldıkları broşürleri yırttı.

DHA

Yayınlanma Tarihi:13:35,