Sözcü Plus Giriş

Marmaris’te Erdoğan’ın yanında olan vekil o anları anlattı

Darbe girişimi gecesinde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında olan AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk o gece yaşananları anlattı.

17:34 -
Marmaris’te Erdoğan’ın yanında olan vekil o anları anlattı

15 Temmuz gecesi Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte otelde bulunan AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, darbe girişimi sırasında yaşananları DHA’ya anlattı. Nihat Öztürk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olayı öğrenmesine rağmen soğukkanlılığını koruduğunu söyleyerek şöyle konuştu; “Marmaris’te yaşıyorum ben. Evim orada. O gün akşam 21.00 sularında eşimle yemekteydik.

Köprüyü kapatma hadisesi basına düşünce ve uçakların alçaktan uçuş yaptıklarını öğrenince darbe olduğunu anladık. Cumhurbaşkanımızın kaldığı otelin sahibi arkadaşımdı. Orada olduğunu biliyoruz ama rahatsız etmiyorduk. Kendisini arayarak ‘Tayyip Bey otelde mi?’ dedim.

Korkmuştu ve cevap veremedi ve beni otele çağırdı. Yolda giderken genel sekreterimiz beni arayarak Tayyip Bey’in beni otelde beklediğini söyledi. 21.45 sularında gittim. Tayyip Bey insanların ne yaptığını sordu. Teşkilatlar toplanıyor efendim deyince ‘Nereye topluyorsunuz’ diye sordu, otelin önüne dedim. ‘Tamam sen de başlarına geç’ diyerek soğukkanlı bir şekilde cevap verdi.

İLGİLİ HABERMarmaris'te 300 komando darbeci askerleri arıyorMarmaris'te 300 komando darbeci askerleri arıyor
Marmaris’te ayrı ayrı 3-4 komutanlık var. Nereden neyin geleceği tahmin edemiyoruz. Helikoptere güvenemiyorsunuz. Böyle güven karmaşasının olduğu bir ortamda Cumhurbaşkanımız metanetiyle birlikte olayı kontrol ettiğini söyleyebilirim.

Rodos, Yunan adaları bize 15 dakika. En ufak bir endişesi olsa ki ima dahi etmedi, gidebilirdi. Rodos’a gitse 15 dakika sonra hiçbir güvenlik problemi kalmazdı. Ama o halkın arasında olayı idare yöntemini seçerek İstanbul ve Ankara’nın güvenli ortamını yakalamaya çalıştık.

Dalaman’da da öyle 2 havalimanı var, güvenemedik. Askeri birlikler var, hava ve deniz üssü var. Marmaris emniyet amirimizle kontak kurduk.

6 kişiyle beraber oradaki güvenliği sağlamaya çalıştı. Biz içeri girdiğimizde 15 genç çocuk ‘Abi biz sizi koruyamayız’ dedikleri zaman biz ‘korunmaya gelmedik’ dedik. Biz sayın cumhurbaşkanına siper olmayı gitmiştik oraya. Ama mevlam onların yapmış olduğu bu alçaklığı yanlarına bırakmadı.”

İLGİLİ HABERErdoğan'ı korurken şehit düşen polis Kılıçdaroğlu'nun hemşehrisi çıktıErdoğan’ı korurken şehit düşen polis Kılıçdaroğlu’nun hemşehrisi çıktı

“TAYYİP BEYİN OKLUK KOYU’NDA KALDIĞINI ZANNETMİŞLER”

Cumhurbaşkanı’nın CNN Türk ekranlarındaki çağrısından sonra milletin sokaklara çıktığını vurgulayan Nihat Öztürk şunları söyledi: “Tayyip Beyi saat 00.15’te tahliye ettikten sonra önce Okluk Koyun’da kaldığını zannetmişler. Okluk Koyu’nda Cumhurbaşkanlığı’nın yeri var.

Orada zaman kaybetmişler. Bizim oraya geldiklerinde, 45 dakika önce Tayyip Beyi göndermiştik. Ben ve beraberimdeki 2 bin kişi Marmaris’e vardığımız zaman otele baskın yaptılar. Cumhurbaşkanının ekibi oradaydı. Başka misafirlerde vardı otelde.

Muğla’daki Valimize, albayımıza, komutanımıza çok teşekkür ediyorum. Bize ‘Son kurşunumuza kadar Sayın Cumhurbaşkanımızı koruyacağız’ dediler. Onlarda eğer darbeci olsaydı olabilirlerdi, yapabileceğimiz hiçbir şey yoktu. Helikopter kalktığında biz dahi nereye gideceğini bilmiyorduk. Havada karar verdi ki, hayatını düşünmeden milleti için işinin başında komuta etmeye devam etti.”

DHA

Son güncelleme: 17:51 20.07.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more