Matematik artık çok basit

Penguen Dergisi çizeri eğitimci Erhan Tatlıdilli çok özel bir çalışmaya imza attı. Matematik Öğretmeni olan Tatlıdilli, sayılarla arası iyi olmayan çocuklar için özel kitap yazdı. Gençlere matematiği sevdirmek ve TEOG’a hazırlamak için yazdığı kitapta dersler karikatürle veriliyor.

Matematik artık çok basit

“TEOG 1 Kankam Matematik” kitabının yazarı Tatlıdilli yaptığı değerlendirmede, “Matematik ve karikatürü birleştirerek, TEOG1 konularını öğrenmeyi sıkıcılıktan kurtararak eğlenceli bir hale getirmeyi hedefledim” dedi. Tatlıdilli şöyle devam etti: “Kitap çocukların korkulu rüyası olan TEOG1 konularını gençlerin jargonuyla ve mizahi bir üslupla anlatıyor. Ayrıca çocuğu sıfırdan alıp en zor soruları çözecek hale getirerek sınava hazırlıyor. Dubai eğitim sisteminde kullanılan metodlardan hareketle matematiğe olan önyargılar kırıldı ve matematiği fullemenin sırrı Türkiye'de ilk olarak karikatürle anlatıldı. TEOG1'de başarılı olmak isteyenler için bu kaynak kitap satılan her yerde.”

karikaturDÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR

Eğitimci olduğu için çocukların matematik konusundaki eksikliğini gördüğünü anlatan Tallıdilli, “Aslında bu sorunun çözümü çok basit. İnsan sevmediği işte başarılı olamaz, matematik de böyledir. Girdiğim derslerde çocuklara matematiği karikatürlerle anlatırken eğlenerek öğrendiklerini, sonrasında konuyla ilgili soru sorduğumda doğru cevaplar verdiklerini ve başarılarının arttığını gözlemledim” dedi.

DİLİNİZDEN ANLAYAN MATEMATİK

Dünyada matematik alanında başarılı ülkeleri incelediğini de anlatan Tatlıdilli, “Dubai'de kullanılan bu yöntem okul öncesinden başlayarak minik dehalar yetiştiriyor. Örneğin; matematikte büyüktür-küçüktür işaretini öğretmek için masal içinde timsahı kullanıyorlar. ‘Timsah aç bir hayvandır ve ağzını her zaman çok olan yeme doğru açar' deniyor. Daha sonra ağız yapısı büyüktür işaretini çağrıştıracak şekilde resmediliyor” ifadelerini kullandı. Çalışmalarının seri halinde devam edeceğini belirten Erhan Tatlıdilli, matematikle ilgili ön yargıları kırarak “dilinizden anlayan matematik” parolasıyla yola çıktığını vurguladı.