Sözcü Plus Giriş

Mehmet Ağar darbe komisyonunda konuştu

TBMM Darbe Araştırma Komisyonuna bilgi veren Mehmet Ağar, "Benim dönemimde bu örgütten hiç kimse etkin bir makama gelememiştir. Türkçe Olimpiyatlarındaki konuşmam ironiydi. Gidip orada onlarla alay ettim. Beni içeri atanın cemaat olduğunu biliyordum. Orada onlarla dalga geçtim" dedi. Ağar konuşmasında aktif siyasetteki 'halefi' 'Süleyman Soylu' için de ayrı bir parantez açtı.

Fırat TUR
Güncellenme: 14:21, 20/10/2016
Mehmet Ağar darbe komisyonunda konuştu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu bugün eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı dinledi. TBMM'deki darbe komisyonunda konuşan  Ağar “Örgütlerin yapısında üç önemli unsur vardır; yöneticiler, militanlar ve sempatizanlar. Bu örgütte en dikkat edilecek kesim sempatizanlardır. Onlara iflah olma şansı tanınmalı, onları kazanma yoluna gidilmelidir. Yoksa onları militanlaştırırsınız. Sempatizan kesimin rehabilitasyonu konusunda politikalar geliştirilmeli. Ama bunun için de şu an çok erken” dedi.

“EMNİYETTE TOPARLANMA VAR”

Son bir ayda emniyette ufak bir toparlanma olduğunu söyleyen Ağar, birçok canlı bombanın yakalanmasının bunun göstergesi olduğunu belirtti. Böyle büyük bir operasyonda mağduriyet olmamasının mümkün olmadığını da ifade eden Ağar, “Topyekün bir mağduriyet havasında takdim etmek örgüte avantaj sağlar” diye konuştu. Ağar’ın bu sözleri geçtiğimiz ay İçişleri Bakanlığına getirilen Süleyman Soylu’la ‘övgü’ olarak yorumlandı.

FOTO:İHA-Arşiv/ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2007'de oturduğu Demokrat Parti Genel Başkanlığı koltuğunu Mehmet Ağar'dan devralmıştı. Soylu ile Ağar uzun yıllar DYP/DP çatısı altında birlikte siyaset yapmışlardı.

FOTO:İHA-Arşiv/ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2007’de oturduğu Demokrat Parti Genel Başkanlığı koltuğunu Mehmet Ağar’dan devralmıştı. Soylu ile Ağar uzun yıllar DYP/DP çatısı altında birlikte siyaset yapmışlardı.

“BENİM ZAMANIMDA HİÇ KASET ÇIKMADI”

Görev yaptığı dönemdeki hiçbir bürokratının 15 Temmuz sonrasında bir sıkıntı yaşamadığını dile getiren Ağar, “Benim emniyet müdürlüğü yaptığım dönemde bir tane kaset çıkmadı. Benden sonra bir sürü kaset çıktı. Çünkü biz mahkeme kararı olmadan kimseyi dinlemedik. Dinlediklerimiz de sadece terör örgütü üyeleri, uyuşturucu kaçakçıları gibi isimlerdi. Şimdi bakıyorum, son 10-15 günde yine bizim zamanımızdaki eski dönemlere göre bir yapılanma görüyorum” dedi.

AĞAR: ÜST, ASTIN HER ŞEYİNDEN SORUMLUDUR

Ağar bir soruya verdiği cevapta ise şunları söyledi: “Üst, astın her şeyinden sorumludur. Sadece işinden değil, ailesinden, çocuğunun sağlığından bile sorumludur. En yakınında çalışan astının neler yaptığından bir yapılanma olmamalı.”

“TKP’LİLER DÜZGÜN İNSANLARDI”

Mehmet Ağar, basında yer alan ve suç örgütlerini operasyonlarda kullandığıyla ilgili haberler hakkında ise “Paralı pullu bir adam değilimki bir basın sekreteri tutayım, bunları yalanlayayım.  Yüzlerce yakan var, hangi birine yetişeyim. Suç örgütleri istihbaratta kullanılmıştır, operasyonda değil” yorumunda bulundu. Ağar sözlerini şöyle sürdürdü; “Ünal Erkan bize dikensiz bir gül bahçesi bırakmıştı. Benim zamanımda Fetullah’ın F’si teşkilatta aktif görev almamıştır. Ben kimsenin siyasi görüşüne de bakmadım. Benim zamanımda sol görüşlü arkadaşlar il emniyet müdürlüğü yapmıştır. Türkiye Komünist Partisi üyelerini biz yıllarca gözümüzde çok büyütmüşüz. TKP üyeleri ellerine bıçak bile almamış, düzgün fikir insanlarıydı”

“2006’DA ASKER SICAK BİR KUCAK AÇSAYDI KÜRT SORUNU ÇÖZÜLÜRDÜ”

Ağar, 2006’da DYP Genel Başkanı iken Mardin’de söylediği “Düz ovada siyaset yapsınlar” sözüyle ilgili ise şunları söyledi: “O zaman tüm Anadolu’yu geziyor, herkesle görüşüyorduk. Mardin’de PKK’nın içinden adamlarla da görüştük. ‘Durum stanil gidiyor, ama büyük bir patlama olacak’ dediler. Ben de bunun üzerine, seçimler de yaklaşıyordu ‘Düz ovada siyaset yapsınlar’ dedim. O zaman Genelkurmay, benim için ‘O adam ne diyor’ dedi. Bize koydumu oturtan adam cephede lazım, siyasette değil. O dönemde Genelkurmay bu işe sıcak bir kucak açsaydı, AK Parti çözerdi bu işi. Her şeye rağmen Türkiye’nin, halkın sağduyusuyla bu işi çözeceğini sanıyorum.”

“TÜRKÇE OLİMPİYATLARINA ALAY ETMEK İÇİN GİTTİM”

CHP milletvekili Aykut Erdoğdu, Ağar’ın döneminde de emniyette Fetullahçı yapılanma olduğunu iddia ederek şu soruyu yöneltti “Siz Emniyet Genel Müdürü olduğunuz dönemde FETÖ’ye karşı karşı somut ne yaptınız? Cezaevinden çıktıktan sonra Türkçe Olimpiyatları’na gidip Fetullah’ı öven konuşmayı neden yaptınız?” Buna cevap veren Ağar ise şunları söyledi: “Benim dönemimde bu örgütten hiç kimse etkin bir makama gelememiştir. Türkçe Olimpiyatlarındaki konuşmam ironiydi. Gidip orada onlarla alay ettim. Beni içeri atanın cemaat olduğunu biliyordum. Orada onlarla dalga geçtim.”

Ağar, 2007’deki ANAP-DYP birleşme çalışmalarına FETÖ’nün bir müdahalesi olup olmadığıyla ilgili bir soruya şu tanıtı verdi: “Asla, cesaret bile edemez. ANAP 3 milletvekili isteyerek geldi, sonra partinin yarısını istedi. ANAP’ı kapatacağız dediler, eşlerinin, kardeşlerinin üzerinde tutuyorlardı.”

‘CEZAEVİ VURGUSU’ YAPMIŞTI
Mehmet Ağar 2013 yılındaki Türkçe Olimpiyatları’na katılmış ve bir konuşma yapmıştı. Ağar konuşmasında “Uluslararası Dil ve Kültür Festivali” kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları’nın gala gecesine katılan Ağar, Türkçe Olimpiyatları’na başlangıcıdan beri destek verdiğini ifade ederek, “Geçen yıl mecburi sebepten dolayı uzakta kaldığım bu organizasyonu orada da tv’den (hapishane) takip ettim. Türkçe Olimpiyatları güzel Türkçemizin, Türkiye’nin kültürünün dünyanın dört bir yanında temsil edilmesin isağlıyor. Bu işin fikri mimarlarını ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Olimpiyatlara herkes destek vermeli” demişti.

 

MEHMET AĞAR 1976'DAN BERİ İÇİŞLERİ'NDEYDİ

1976 yılında kaymakam yardımcısı olarak İçişleri Bakanlığı bünyesine giren Ağar, 1995 yılına kadar yani tam 19 yıl “kaymakam, polis müdürü, vali ve emniyet genel müdürü” olarak çeşitli koltuklarda bakanlık bünyesinde hizmet vermişti. 1995'te siyasete atılan Ağar daha sonra İçişleri Bakanlığı koltuğunda da oturmuştu. 2002 yılında Doğru Yol Partisi genel başkanlığına gelen Ağar 2007'ye kadar siyasi arenada boy göstermişti. Ağar son olarak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından düzenlenen demokrasi mitinglerinde görülmüştü.

GENELKURMAY BAŞKANI DA DARBE KOMİSYONU’NA DAVET EDİLDİ
TBMM’de oluşturulan 15 Temmuz Darbe girişimini araştırma komisyonu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı da dinleyecek. Akar, 2 Kasım’da yapılacak komisyon toplantısına davet edildi. Komisyonun dinleyeceği isimler arasında, yine 15 Temmuz’un bastırılmasında kilit rol oynayan isimlerden Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı da bulunuyor. Aksakallı’nın ise, Genelkurmay Başkanı’ndan bir gün sonra, 3 Kasım’da toplantıya katılması bekleniyor.

 

Yayınlanma Tarihi:12:00,