Sözcü Plus Giriş

Mersin`de dar gelirliye dost eli

Mersin`de dar gelirliye dost eli

Güncellenme: 11:55, 27/02/2016
Mersin`de dar gelirliye dost eli

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Dosteli Market, 26 çeşit gıda ve temizlik ürünü ile 28 çeşit tekstil ürününü dar gelirli vatandaşlara ücretsiz sunuyor.
Dosteli Market`in açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı MHP`li Burhanettin Kocamaz, iş adamları, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta konuşan Başkan Kocamaz, Dosteli Market`in Mersin`de bir ilk olduğunu ve böyle bir ilke Büyükşehir Belediyesi olarak imza atmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, "Dünyanın en büyük problemlerinden biri olan yoksulluk, bireylerin ve toplumların insanca yaşamasına engel olduğu kadar insanlığın ilerlemesine ve hayata anlam katmasına da engel teşkil eden bir sorundur" dedi. Vatandaşların alışverişlerini adlarına çıkarılan Mersin Kart ile yapacaklarını ifade eden Kocamaz, her ay kartlara yüklenecek olan 200 puan üzerinden vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini söyledi. Bu projeyi ilerleyen zamanlarda Mersin`in ihtiyacı olan her bölgesine götürmeyi hedeflediklerini ve bunun için önemli adımlar atacaklarını vurgulayan Kocamaz, "Büyükşehir Belediyesi olarak, kentin yoksulluk haritasını çıkarmak için çalışmalar yaptık. Kentimizin yüzde 61.2`si asgari ücretin altında maaşla geçinmeye çalışıyor. Mersin`de yıllık geliri 6 bin liranın altında olan yoksul hane oranı yüzde 7,8. Yani Mersin`de, sadece yaşayabilir seviyeye getirmek için bugünden itibaren en az 140 bin kişiye yardım yapmak zorundayız" diye konuştu.
Konuşmaların ardından açılışı yapılan markette 26 çeşit gıda ve temizlik ürünü ile 28 çeşit tekstil ürününü dar gelirli vatandaşlara sunuyor.
DAR GELİRLİLER YARARLANACAK
Marketten, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı`na başvuran ve dar gelirli olduğu tespit edilen vatandaşlar yararlanabilecek. Dar gelirli vatandaşların adlarına verilen ve her ay düzenli olarak 200 puanın yükleneceği Mersin Kart ile rahatça alışveriş yapacak olan vatandaşlar, isteklerine göre ister ilk seferde isterlerse ayın farklı günlerinde ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Ürünlerin para ile değil puan sistemi ile satışa sunulduğu markette vatandaşların aldıkları ve farklı puanlara sahip olan ürünler kartlarından düşerek puanlar market kasasında birikecek. Bağışta bulunmak isteyenlerin de kolaylıkla bağış yapabilecekleri market, Mersin merkezdeki dar gelirli vatandaşlara hizmet verecek.

 
DHA