Sözcü Plus Giriş

Mersin’in Erdemli İlçesi’ndeki orman yangını, ekiplerin müdahalesine rağmen şiddetli rüzgâr ve arazinin sarp olması nedeniyle uzun süre kontrol altına alınamadı. Yangın bölgesine giden Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, saat 15.00 sıralarında başlayan yangının henüz çıkış nedeninin belirlenemediğini söyledi. Yangına, 3 uçak, 6 helikopter, 28 arazöz, 12 su tankı, 2 iş makinesi, 15’i teknik, 100’ün üzerinde yangın söndürme elemanı ile müdahale edildiğini belirten Yılmaz, havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahaleye ara verildiğini açıkladı. Yangını üç noktadan çevrelediklerini dile getiren Yılmaz, hızı saatte 50 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgâr ve arazinin de sarp olması nedeniyle güçlük çekildiğini ifade etti.

Erdemli Kaymakamı Osman Taştan da yaptığı açıklamada, yangın söndürme konusunda teknik ve ekipmanların yeterli olduğunu, müdahaleye Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Erdemli Belediyesi’nin de destek verdiğini aktardı. Yangının, Erdemli Atış Poligonu’na yaklaşık 3 kilometre mesafeye kadar geldiği, ancak alınan tedbirler sonucu tehlikenin bulunmadığı bildirildi.

SABAH SAATLERİNDE KONTROL ALTINA ALINDI

Erdemli İlçesinde dün 3 farklı noktada çıkan ve ardından geniş bir alanda etkili olan yangın gece boyunca sürdü. Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucu yangın sabah saatlerinde kontrol altına alınabildi. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

 

MERSİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ MAHMUT YILMAZ

MERSİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ MAHMUT YILMAZ

Yayınlanma Tarihi:21:50,