Mezuniyette Ali İsmail Korkmaz’ı unutmadılar

Eskişehir'de bir grup genç, Gezi olayları sırasında öldüresiyle dövüldükten sonra kaldırıldığı hastanede 38 gün sonra yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın heykeli önünde keplerini havaya fırlattı.

Mezuniyette Ali İsmail Korkmaz’ı unutmadılar

Grup adına konuşan gençlerden biri, “Ali İsmail öldürülmeseydi, bugün mezun olacaktı. Ali’nin atamadığı kepini atıyoruz” dedi.

kep800
Akşam saatlerinde, bur grup genç, 2 Haziran 2013 günü Gezi Parkı protestoları sırasında, polis ve sivil kişilerin saldırısına uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın İsmet İnönü Caddesi Espark Alışveriş Merkezi önündeki heykelinin önünde toplandı. Gençler, ‘Hepimiz Ali’yiz, öldürmekle bitmeyiz. Ali’nin atamadığı kepi atıyoruz’ yazılı pankart açtı. Sık sık ‘Ali İsmail korkmaz ölümsüzdür’ şeklinde slogan atan grup 1 dakikalık saygı duruşunun ardından yanlarında getirdikleri kepleri heykelin önünde havaya fırlattı.

KEP2800

Grup adına konuşan bir genç, “Ali İsmail öldürülmeseydi bugün mezun olacaktı. Okulunun mezuniyet listesinde Ali İsmail Korkmaz’ın adı var, ancak karşısında imzası yok. Çünkü Ali İsmail’i öldürdüler. Ali’nin atamadığı mezuniyet kepini biz atıyoruz” dedi.

KARANFİL BIRAKTILAR

Gençler daha sonra Ali İsmail Korkmaz heykelinin avuçlarına kırmızı karanfil bıraktıktan sonra, aynı cadde üzerinde bulunan Kanatlı Alışveriş Merkezi önünde Emek ve Demokrasi güçleri tarafından Gezi Parkı protestolarının yıldönümü nedeniyle düzenlenen eyleme katıldı. Burada toplanan yaklaşık 200 kişi, ‘Diktatörlüğe değil, demokrasi için daha fazla Gezi, daha fazla direniş’ yazılı pankart açtı.

GERGİNLİK YAŞANDI

Çeşitli sloganlar atan kalabalığın yanından geçen 2 genç, ‘bağırıp durmayın deyince” saldırıya uğradı. Araya giren polisler 2 genci kalabalığın yanından uzaklaştırdı. Kalabalık sloganlar atarak Ali İsmail Korkmaz’ın heykeli önüne kadar yürüdü. Ali İsmail Korkmaz’ın okul arkadaşı Ali Osman Koçum’un yaptığı konuşmanın ardından kalabalık dağıldı. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...