MHP’de darbe etkisi

FETÖ’cü askerlerin darbe girişimi MHP’de olağanüstü kongre toplamaya çalışan muhalif kanadı da vurdu. 4 Genel Başkan adayı 6-7 Ağustos’ta Erciyes’te yapılacak Türk Kurultayı’na katılmaktan vazgeçti. İkinci imza toplama süreci de Türkiye’nin normalleşmesine kadar “askıya” alındı.

MHP’de darbe etkisi

15 Temmuz'daki darbe teşebbüsünün MHP'de kongre sürecine de ciddi etkisi oldu. Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği ihtiyati tedbir kararı ile Yargı ve Yüksek Seçim Kurulu engeline takılan muhaliflerin ikinci girişimi darbe nedeniyle soğumaya bırakıldı.

500 İMZA

Genel Başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın'ın bu hafta Salı günü planlanan “yol haritası” toplantısı da iptal edildi. Sinan Oğan'ın seçim üssünde başlatılan delegelerden yeniden imza toplama girişimi de yavaşlatıldı. Muhalifler, darbe olmasaydı bu hafta içerisinde en az 800 delege imzasını toplayıp olağanüstü tüzük kongresinin” toplanması için yeniden Genel Merkez'in kapısını çalacaktı.

İKİNCİ DAVA

3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği durdurma kararını iptal ettiremeyen muhalif kanat MHP yönetiminin “olumsuz” yanıt vermesi halinde tekrar mahkemenin yolunu tutacaktı. 12. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararı “emsal” gösterip dava açılma planı da şimdilik suya düştü.

Muhaliflerin bir hafta içerisinde 500 delege imzası topladığı öğrenildi. Whatsapp grubu üzerinden organize edilen imza toplama kampanyası ülkede sular durulana kadar buzdolabına kaldırıldı. Meral Akşener gelişmeleri İstanbul’da, Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Süleyman Servet Sazak ile Koray Aydın ise Ankara’daki merkezlerinden takip ediyor. 4 Genel Başkan adayı “katılacaklarını” deklere ettikleri Tekir Yaylası'ndaki Türk Kurultayı'na gitmekten vazgeçti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...