Mimarlar Odası’ndan 15 yönetici gözaltında

Yıldız Sarayı Dış karakolu'nda Mimarlar Odası'nın tahliyesi sırasında aralarında Mücella Yapıcının da bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Mimarlar Odası’ndan 15 yönetici gözaltında

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi olarak kullanılan dış karakol binasının polis takviyesiyle tahliye işlemleri nedeniyle polis binayı sabah saatlerinden itibaren  ablukaya oldu. Bu sırada 3 TOMA hazır bekletildi. Sarayın giriş kapısı demir bariyerlerle kapatılırken içeriye girişlere izin verilmedi. Polisin Mimarlar Odası’nın kullanımında olan binayı boşaltmak için içeriye girdiği ve bu sırada Mimarlar Odası’ndan 15 kişi gözaltına alındı.

tahliye-ortaGözaltılarla ile ilgili açıklama yapan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Genel Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, arkadaşlarının gözaltına alındığını, polisin içeride olduğunu ve boşaltma işlemlerinin gerçekleştirildiğini belirterek, “Beşiktaş Kaymakamlığı yolladığı tebligatta binanın boşaltılmasını istedi” dedi.

Açıklamanın ardından gözaltına alınanları taşıyan polis aracı çıkış yaptı. Bu sırada Yıldız Sarayı önünde bulunan küçük bir grupta slogan attı.

FOTO:DHA - Gözaltına alınanlar arasında Gezi Parkı direnişinin simge isimlerinden Mücella Yapıcı da var.

FOTO:DHA – Gözaltına alınanlar arasında Gezi Parkı direnişinin simge isimlerinden Mücella Yapıcı da var.

EYÜP MUHÇU İLE MÜCELLA YAPICI DA VAR

Gözaltına alınanların Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk,  yöneticiler Mücella Yapıcı, Can Atalay, Cem Tüzün, Ali Hacıalioğlu, Metin Karadağ, Hilmi Etikan, Cansu Yapıcı, Sinan Omacan, Zeki Arslan, Nihat Uçukoğlu, Hasan Fener, Yasemin Dura ve Ersin Kiriş olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar Kağıtahane Devlet Hastanesi’ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi.  Gözaltına alınanların işlemlerinin ardından Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltındaki Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, “Mimarlar Odası otoriter uygulamalar nedeniyle şuanda işgal altında. Kent, çevre değerlerini savunduğumuz için, toplumsal haklara sahip çıktığımız için şuanda gözaltındayız. Bu uygulamalar eninde sonunda halkın yüreğinde sevgisiyle boğulacaktır. Biz özgürlük ve demokrasinin yeniden ülke ile buluşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

GEZİ PARKI’NIN SİMGE İSİMLERİNDEN

Kamuoyu Mücella Yapıcını’nın ismini 2013’teki Gezi PArkı eylemlerinde duymuştu. Toplu Kışlası projesine karşı mücadele veren  Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Ayşe Mücella Yapıcı eylemlerde hep ön sıralarda yer almış daha sonra da konuyla ilgili olarak yargılanmıştı. Yapıcı 26 kişiyle birlikte yargılandığı davada daha sonra beraat etmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...