Mudanya İskelesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredildi

Mudanya İskelesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredildi

Mudanya İskelesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredildi

BURSA'nın Mudanya İlçesi'nde, belediye tarafından işletilen iskelenin kullanım hakkı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Yetkililer, devir işleminin yasal olduğunu belirtirken, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.
Mudanya'da 1955 yılında yaptırılan ve daha sonra kullanım hakkı geçici olarak Mudanya Belediyesi'ne tahsis edilen 'Gümrük ve tahmil tahliye iskelesi', Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından alınarak Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Mudanya'nın CHP'li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi. 2015 Aralık ayında bakanlar kurulu kararıyla iskelenin Bursa Büyükşehir Belediyesine tahsisinin yapıldığını belirten Türkyılmaz, şöylededi:
"Bu karara karşı olduğumuz için dava açtık. Yasal süreç işlerken 18 Mayıs akşamı saat 17.00'de posta yoluyla gelen belgede, iskelenin 20 Mayıs'ta saat 10.30'da Büyükşehir Belediyesi'ne devir-teslimin yapılacağı belirtildi. iskeledeki demirbaşların sökümü için süre istedik. Fakat alamadık. Hukuk süreci işlerken böyle bir devir işleminin yapılması doğru değil."
BAKANLIK YETKİSİNİ KULLANDI
İskelenin devir işleminin Mudanya Belediyesi'nden alınıp, Büyükşehir Belediyesi'ne verilmesinin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, "Bu yetki tamamen bakanlıkta. Büyükşehir Belediyelerinin hizmet alanının genişletilmesinin ardından benzer iskeleleri kullanma hakları var. Bakanlıkta, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne hakkını verdi" diye konuştu.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...