Sözcü Plus Giriş

Gezi direnişinde Erdoğan'ın “Emri ben verdim” söylemini hatırlatan CHP'li vekil “Memleketin evlatları senin karanlık, ucube zihniyetine teslim olmayacak” diye haykırdı

19

İstanbul'un simge yeri Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nı yapacaklarını söyleyen Cumhuraşkanı Tayyip Erdoğan'a tepkiler sürerken, en çarpıcı eleştirilerden biri CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'den geldi. İnce, “Taksim'deki Gezi Parkı, oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardı, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız” diyen Erdoğan'a Twitter'dan yüklendi.

‘SENİN DERDİN TARİHİ ESER DEĞİL'

CHP'li İnce, Erdoğan'ın açıklamalarının provokasyon olduğunu belirterek “Kutuplaşmadan, gerginlikten medet uman gergin, Gezi Parkı'na tarihi eser inşa edecekmiş! Cesur olun demiş! Tarihi eser inşa edilmez, senin derdin tarihi eser değil, tarihi eserlere çanak-çömlek dediğini unutmadık” dedi. Cumhurbaşkanı'nın ‘intikam almak' istediğini ifade eden İnce, Erdoğan'a “Gençlerin mücadelesi içine oturdu, intikam almak istiyorsun. Kargaşa çıkarmak istiyorsun, her yerde sıkıştın, dış politikada, ekonomide… Başkanlık-sultanlık hevesin kursağında kalacak” sözleriyle tepki gösterdi.

‘O GERİLİMDE, O KAOSTA BOĞULACAKSIN'

Gezi Direnişi sırasında Erdoğan'ın “Emri ben verdim” sözlerini hatırlatan İnce, “Yeter artık yeter! Talimatı ben verdim diyerek ölümüne sebep oldukların yetmedi mi? Kana mı susadın? Bu memleket, bu memleketin evlatları sana, senin karanlık, ucube zihniyetine teslim olmayacak!” dedi. Erdoğan'ın açıklamalarına diğer siyasilerden de tepki geldi. CHP Meclis Grup Başkan Vekili Özgür Özel Twitter'dan, “Beslendiğini sandığın o gerilimde, o kaosta boğulacaksın” diye yazdı. CHP'li eski vekil Ali Özgündüz ise “Gezi'de gençlerimizin kanını dökenler ve onları suça azmettirenler mutlaka yargılanacaktır!” mesajını paylaştı.

21

İşte göz diktikleri yer bu bir avuç yeşil alan

Erdoğan'ın Gezi Parkı'na kışla yaptıracağını söylemesi her kesim tarafından eleştirildi. Sosyal medyadan Erdoğan'a tepkiler yağdı. LDP Genel Başkanı Cem Toker, kuş bakışı Gezi Parkı fotoğrafını paylaşarak, “Gezi neden mi verilmemeli” diye yazdı. Tarihçi Sinan Meydan ise Twitter'dan, “Yobazlaştırılan Türkiye'ye bir gericilik anıtı şart. Taksim Topçu Kışlası 1909 gerici 31 Mart İsyanı'nın karargahlarından biriydi. Kışlayı yeniden yapmak isteyenlerin, Gezi Parkı'nı ve AKM'yi yıkma isteğini iyi okumalı” diye yazdı.

Erdoğan'ın kışla ısrarına tepki gösterenler sosyal medyada Gezi'nin bu simge fotoğrafını paylaştı.

Erdoğan'ın kışla ısrarına tepki gösterenler sosyal
medyada Gezi'nin bu
simge fotoğrafını paylaştı.

Erdoğan'ın Gezi Parkı açıklaması dünya medyasında da tepki aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2013'teki Gezi Parkı eylemlerinin patlak vermesine yol açan “Topçu Kışlası”nın yeniden inşasına ilişkin söylemi, dünya medyasında da yankı buldu. İngiliz yayın kuruluşu BBC haberinde, “Erdoğan'ın bu planlarının 2013'te geniş kapsamlı hükümet karşıtı gösterilerine neden olduğunu” hatırlattı. Alman Deutsche Welle de Erdoğan'ın tartışmalı Gezi Parkı imarını yeniden gündeme getirdiğini belirtirken, şu ifadeleri kullandı: “Laik Türkler, alanın yeniden geliştirilmesi planlarına karşı çıkmıştı. Bir cami planını da içinde barındıran proje, mayıs ve haziran 2013'teki kitlesel gösterileri tetiklemiş ve bunlar, o dönem başbakan olan Erdoğan'ın İslamcı kökenlere sahip hükümetine karşı bir öfke dalgasına dönüşmüştü.” Alman Spiegel ve Zeit internet siteleri de Erdoğan'ın sözlerine geniş yer verdi. Zeit, Erdoğan'ın Gezi Parkı'nda kışla yapmakta ısrarlı olduğunu, yeniden eylemlerin başlayabileceğini yazdı.

Yayınlanma Tarihi:06:55,