Sözcü Plus Giriş
GALERİ Mustafa Koç'un hayatıyla ilgili bilinmeyenler 21 Ocak 2016 12:06
1 1960 yılında İstanbul'da doğan Koç Holding yönetim kurulu başkanı Mustafa Vehbi Koç, 21 Ocak Perşembe sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu acilen hastaneye kaldırıldı ve hayatını kaybetti.

İşte ünlü iş adamıyla ilgili tüm detaylar...
2 Mustafa Koç, 29 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. Vehbi Koç dedesidir. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem'dir. Ömer Koç ve Ali Koç adlarında iki kardeşi vardır.
3 Mustafa V. Koç, Koç Ailesi’nin 3. Kuşak üyesi ve iş adamıdır. Mustafa Koç liseyi 1976-1989 yılları arasında İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz lisesinde yatılı olarak okudu.
4 1980 - 1984 yılları arasında ABD.de George Washington Üniversitesinde İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamladı.
5 Çalışma yaşamına 1984’te Tofaş’ta Müşavir olarak başlayan Koç, Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.
6 1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürütmüştür. 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır.
7 Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyesi'dir. Genç Başkanlar Organizasyonu üyesi olup, JP Morgan Uluslararası Konseyi’nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurullarına ve Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi’nde yer almaktadır.
8 Bilderberg Toplantılarının Yürütme Kurulu Üyesi’dir. 2005 yılında İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanı ile ödüllendirilmiştir.
9 Mustafa V. Koç, ekonomik ve sosyal kalkınmaya büyük önem veren ve bu alanda World Monuments Fund ve Carnegie Vakfı ile BNP Paribas gibi saygın kuruluşlarca ödüllendirilen Koç Ailesi’nin sosyal ve kültürel yaşama katkılarını hayata geçiren Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.
10 Almanca ve İngilizce bilmekte olan Mustafa Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesidir ve İstanbul Golf Kulübü'nün başkanlığını yapmaktadır. Hobileri arasında golf, binicilik, havacılık ve Scuba sayılabilir.
11 Mustafa Koç ve Caroline Giraud 15 Şubat 1992 yılında nişanlandılar ve 14 Temmuz 1992 tarihinde evlendiler.
12 Koç'un Esra ve Aylin adlarında iki kızı vardır.
13 Mustafa Koç, Abdülhamid’in subayı Nuri Paşa tarafından 1895’te yaptırılan Kanlıca’daki Nuri Paşa Yalısı’nda oturmaktadır
14 Üyelikleri:

İstanbul Sanayi Odası üyesi,
TÜSİAD üyesi,
DEİK üyesi,
Young Presidents Organization (YPO) üyesi,
İstanbul Golf Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı,
1907 Fenerbahçe Kulübü Kurucu Üyesi,
East West Institute Üyesi
15 Mustafa Koç kitapları

Küresel Gıda Düzeni Kriz Derinleşirken
Persenk / Persenk Açıklaması
Karapara
16
17
18
19
20
21
22