Sözcü Plus Giriş

Muş`tan Keban Gölü`ne günde 200 kamyon kar

Muş`tan Keban Gölü`ne günde 200 kamyon kar

Güncellenme: 10:53, 21/02/2016
Muş`tan Keban Gölü`ne günde 200 kamyon kar

Eser AYDIN MUŞ, (DHA) – MUŞ Belediye Başkanı Ak Partili Feyat Asya, karla mücadele için 2 milyon lira harcadıklarını söyledi. Cadde ve sokakları temizlemek için seferberlik ilan ettiklerini anlatan Feyat Asya, günde ortalama 200 kamyon karı Murat Nehri`nin kolu Karasu`ya döktüklerini belirtti. Asya, "Karasu Nehrine taşıdığımız karlar eriyip Keban`da bir noktada can olmaktadır" dedi.
Özellikle 31 Aralık`ta etkili olmaya başlayan yoğun kar yağışı ardından zorlu mücadele çalışmasına başlayan Muş Belediyesi`nin karla mücadele ekipleri, ana ve ara yollar ile kaldırımlarda biriken kar kütlelerini temizliyor. Kentin adeta kara gömüldüğü, afet durumunun görüldüğü kış mevsiminde mesai mefhumu gözetmeksizin yapılan çalışmaların devam ettiğini ve iş makineleri tarafından toplanan karın, kamyonlarla Karasu Nehri`nin kolu Karasu`ya boşaltılığını bildirildi. Kar yağışının etkili olduğu günlerde 400 kamyon kar taşıyan ekiplerin, bugünlerde yaklaşık 200 kamyon kar taşımaya başladığını belirten Belediye Başkanı Feyat Asya, yapılan çalışmalarını yerinde denetliyor. Başkan Asya, şöyle dedi:
"Çok şiddetli bir kış yaşadık, yoğun bir kar yağışı yaşandı. Dolaysıyla bu da belediyemize ciddi bir maliyet getirdi. 31 Aralık´tan 10 Ocak´a kadar ortalama günde 400 kamyon şehir merkezinden buraya kar taşıması yaptık. Şu anda halen taşıma işlemlerimiz devam etmekte. Ana arterler, İstasyon, Erzurum, Hürriyet ve Cumhuriyet caddelerindeki kar taşıma işlemleri bitirildi. Ancak, ara ve mahalle arasındaki kar taşınması şu anda devam etmektedir. Bu da günde ortalama 200 kamyon kar taşıması yapmaktayız."
Karasu Nehri`ne dökülen kar kütlelerinin Elazığ Keban Barajı`na can verdiğini ifade eden Başkan Asya, bu durumun su seviyesini artırdığını söyledi. Asya şöyle konuştu:
DHA