Sözcü Plus Giriş

KÜTAHYA'nın Çavdarhisar İlçesi'ndeki Aizanoi Antik Kenti'nde Müzeler Haftası kapsamında açılış etkinliği düzenlendi.
Müzeler Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Aizanoi Antik Kenti'ndeki Zeus Tapınağı Müzesi'nde tören düzenlendi. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, törendeki konuşmasında, etkinliğin gerçekleştirildiği müzenin 2 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip olduğunu söyledi. Aizanoi Antik Kenti'ndeki Zeus Tapınağı'nın dünyada kalmış en sağlam Zeus tapınaklarından biri olduğuna dikkat çeken İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, "Aizanoi içerisinde ilkleri barındırmaktadır. Müzeler tarih, kültür, bilim ve sanat değerlerini göstermek için toplanıp sergilendiği yerlerdir. Sergilenen bu eserler geçişteki insanların yaşam tarzları, düşünceleri ve yaşam tarzları hakkında bizlere bilgiler verir. Geçmişi öğrenerek bugünü anlamaya ve geleceğimize yön vermeye yardımcı olan müzelerimiz geçmiş ile gelecek arasında önemli bir kültür köprüsü vazifesi görür. Müzeler aynı zamanda insanın hiçbir kaynaktan elde edemeyeceği bilgileri sunan önemli bir eğitim kurumudur. Kütahya müzeler açısından gerçekten zengin bir ildir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı dört, altı da özel olmak üzere 10 müzemiz bulunmaktadır" dedi.
Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün de kentte bulunan müzeler hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Daha sonra Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi öğrencileri tarafından klasik müzik dinletisi sunuldu.
Kütahya Vali Yardımcısı Sedat Oktar, Çavdarhisar Kaymakam Vekili Kerem Türker, AK Partili Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, Çavdarhisar İlçe Jandarma Komutanı Vedat Akdağ, Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, davetliler, vatandaşlar ve öğrencilerin katıldığı tören müzenin gezilmesiyle sona erdi.
Program sonunda Vali Yardımcısı Sedat Oktar ve beraberindeki heyet, mülkiyeti Kütahya İl Özel İdaresi'ne ait olan, Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle restorasyon çalışması yürütülen çok amaçlı hizmet binasında incelemelerde bulundu.

DHA