Sözcü Plus Giriş

Nevruz alarmı!

HDP'liler kanlı saldırıların gölgesinde nevruz kutlaması yapmak istiyor. Emniyet yurt genelinde alarma geçti.

Güncellenme: 13:49, 20/03/2016
Nevruz alarmı!


Türkiye bu yılki nevruz kutlamalarına kanlı saldırıların gölgesinde giriyor. Geçtiğimiz hafta Ankara Kızılay’da 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı saldırının ardından dün de İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde meydana gelen hain saldırıda canlı bombayla birlikte 5 kişi hayatını kaybetti. Diyarbakır dışındaki tüm kentlerde nevruz kutlamaları yasaklandı. Ancak HDP başta olmak üzere bazı parti ve STK’lar nevruz kutlamalarına katılacaklarını açıkladılar. Emniyet güçleri yurt genelinde kırmızı alarma geçti.

FOTO:DHA – Ağrı’daki nevruz kutlamalarında olaylar çıktı.

DÜN YASAĞA RAĞMEN KUTLAMA YAPMAK İSTEDİLER

Polis, İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde alarma geçmiş durumda. Dün yasaklara rağmen nevruz kutlamaları yapan gruplarla polis arasında olaylar çıktı.  Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın nevruz kutlamalarına katılıp ayrılmasından sonra, bir grup göstericinin yol kesmek istemesi üzerine olaylar çıktı.

Doğubayazıt Belediyesi önünde yapılan nevruz kutlamasına HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yanı sıra çok sayıda milletvekili ve belediye başkanı katıldı. Yapılan kutlamanın ardından Demirtaş’ın Van’a gitmesinden sonra HDP ilçe binası önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik bir grup yolda ateş yakarak barikat kurmak istedi. Bunun üzerine gruba müdahale eden polis, kapatılan yolu açmaya çalıştı. Gruptakilerin taş ve sopalarla saldırmasına karşılık polis, tazyikli su ve biber gazıyla karşılık verdi. Çıkan olaylar nedeniyle esnaf kepenk kapattı.

FOTO:DHA- Mersin’de de olaylar çıktı.

YÜKSEKDAĞ DA MERSİN’DEYDİ

Mersin’de de HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da katıldığı izinsiz nevruz etkinliğinin sonunda ateş yakan grubu polis biber gazı sıkarak dağıttı. Akdeniz İlçesi Şevket Sümer Mahallesi’nde düzenlenen etkinliğe katılan yaklaşık bin 500 kişi, Türkçe ve Kürtçe sloganlar atıp Abdullah Öcalan fotoğraflarının basılı olduğu flamalar taşıdı. HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, yasaklanan nevruz kutlamalarına tepki göstererek, “Bu meydanları asıl sahiplerine çok gören zihniyetle karşılandı talebimiz. Karşımızda yasaklar, baskılar, ablukalar, savaş ve ölüm görüyoruz her yerde, meydanda. Geçtiğimiz yıl bütün nevruz meydanları doldu taştı. Sayın Abdullah Öcalan’ın mesajları nevruz meydanlarında yankılandı. Kimsenin burnu kanamadan, bugün olduğu gibi meydanlar kan deryasına dönüştürülmeden coşkuyla kutlandı. Bu yıl bütün nevruz meydanları, halklarımızın demokratik iradesini ortaya koyduğu meydanlar can pazarına dönüştürülmüş durumda. Geçtiğimiz yıl barış ve çözüm umudu vardı” dedi.

Mersin ve Ağrı’nın yanı sıra Bursa ve Şırnak’ta da nevruz kutlaması yapmak isteyen gruplara emniyet güçleri müdahale etti.

Yayınlanma Tarihi:09:56,