Nobel ödüllü Sancar, hemşerileriyle canlı bağlantıda görüştü

Nobel ödüllü Sancar, hemşerileriyle canlı bağlantıda görüştü

Nobel ödüllü Sancar, hemşerileriyle canlı bağlantıda görüştü

Nezir GÜNEŞ MARDİN, (DHA) – NOBEL Kimya Ödülü alan, onuruna Mardin Valiliği tarafından düzenlenen etkinliklerin final programına canlı bağlantı ile katılan Prof.Dr. Aziz Sancar, öğrencilere tavisyelerde bulundu. Salondakileri selamlayan Sancar, öğrencilerden 2 isteği olduğunu belirterek, "Birincisi Türkiye`de barış ve kardeşlik için elinizden geleni yapın. İkincisi, bilim yapın matematik, fizik, kimya ve öteki pozitif konularda çalışın ve bizi Avrupa Amerika seviyesine getirin" dedi.
Mardin Atatürk Kültür Merkezi`nde düzenlenen programa katılması beklenen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kötü hava şartlarından dolayı katılamazken, Vali Ömer Faruk Koçak, Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, eğitim camiası, öğrenciler, Sancar`ın okul arkadaşları, öğrencileri ve ailesi katıldı. Katılımın fazla olmasından dolayı davetlilerin çoğu programı ayakta izlemek zorunda kaldı.
Program kültür merkezinin avlusunda, aralarında Sancar`ın öğrencilik larının da içinde bulunduğu ve adına düzenlenen yarışmalarda dereceye giren eserlerin sergilendiği serginin açılışı program ile başladı. Salon programında Sancar`ın hayatını anlatan belgesel sunumundan sonra, Aziz Sancar`ı anlatan videolar yayınlandı. Programda Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun mesajı görüntülü bir şekilde davetlilere izletilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın gönderdiği mesajı ise okundu. Prof.Dr. Aziz Sancar`ın canlı bağlantı ile katıldığı programda Vali Ömer Faruk Koçak, Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ve Aziz Sancar`ın okul arkadaşı olan 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Mehmet Öztürk, birer konuşma yaptılar.
Aziz Sancar`ın hayatını anlatan arkadaşı Prof.Dr. Mehmet Öztürk, "Bu gecikmiş buluşmaya rağmen, Türk Halkı kendisini bağrına bastı ve kendisi ile özdeşleştirdi. Öylesine gurur duyduk ve sevindik ki, Aziz Sancar kendini bir suçlu gibi hissetti. `Bilseydim halkımın bu kadar sevineceğini daha çok çalışır Nobel`i daha erken alırdım` demekten kendini alamadı. Aziz Sancar nasıl oldu da Nobel ödülü ile taçlandırılan bir bilim insanı olmayı başarabildi? Sanıyorum bunu herkes gibi sizler de çok merak ediyorsunuz. Sancar gittiği Amerika`nın Newyork kentinde kendisini kabul edecek bir üniversite bulamıyordu. Sonunda doktoralı bir hekim olmasına rağmen laboratuar teknisyeni olarak Newyork yakınlarındaki Yale Üniversitesi`nde araştırmalarına devam etme imkanı bulabildi. Çok ilginçtir ki işte bu dönemde teknisyen olarak çalışmaya başlayan üniversitede kendisine Nobel getiren buluşunu yaptı" dedi.
Vali Ömer Faruk Koçak ise, gençlere, Mardin`de yaşayan çocuklara örnek olmasını sağlamak üzere bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, "Mardin`in, son zamanlarda ilimizde ve bölgemizde meydana gelen terör olayları nedeniyle yıpranmış olan imajını düzeltmek ve gerçek Mardin`i Türkiye ve dünyaya kamuoyu ile yeniden tanıştırmak, Mardin`in hakkettiği imajı yeniden sağlamak üzere bu etkinliği düzenliyoruz. Aziz Sancar gibi bir bilim adamını yetiştirmek her vilayete nasip olmaz. Bir bilim olimpiyatı düzenledik. Dereceye giren genç kardeşlerimiz, böyle bir olimpiyata girecekler ve torunlarına kadar anlatacakları bir hatıra olsun diye böyle olimpiyat düzenledik. Onları Aziz Sancar`ın yanına Amerika`ya gitsin, labaratuarını gezsin, çalışma ortamını görsün, oradaki faaliyetlerini birinci elden tecrübelerini birinci elden görme şansı olsun, Amarika gibi bir ülkeyi de görmüş olsunlar, ufukları açılsın istedik. Muhtemelen bu arkadaşların içerisinden nobel ödülü kazanan büyük bilim adamları çıkar diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
BİRİNCİLER AMERİKA`YA İKİNCİLERİ İSVİÇRE`YE GİDECEK
Mardin Valisi Koçak, düzenledikleri bilim olimpiyatında birinci olan 6 kişiyi Amerika`ya 2`inci olan 6 öğrenciyi İsviçre`ye elektron çarpışmasının yapıldığı CERN’e (Avrupa Nükler Araştırma Merkezi) göndereceklerini kaydetti. Sadece Aziz Sancar ile değil Sancar`ın ailesiyle de gurur duyduğunu ifade eden Vali Koçak, "Biz sadece Prof.Dr. Aziz Sancar`la değil bütün ailesiyle gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız iyi ki bizim hemşerimiz oldunuz, iyi ki bu topraklarda doğduğunuz, ve iyi ki Türk Milletinin gururu oldunuz, hepinizle çok gurur duyuyoruz tekrar teşekkür ediyorum. Aziz Sancar, aslında Türk Milletinin birliğini beraberliğini ve karakterini de burada ifade ediyor. Verdiği mesajlara bakınız hayatına bakınız, geldiği yere bakınız, tamamıyla milletimizin birliğini beraberliğini temsil eden bir şahsiyettir. Bundan dolayı da bütün Mardinliler adına hem kendisine hem de ailesine çok çok teşekkür ediyorum" dedi. 
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ VE BAŞARI İSTEDİ
Programa canlı bağlantı olarak katılan Prof.Dr. Aziz Sancar da, salonda bulunan öğrencilerden birlik, barış ve başarılı olmalarını isteyerek, şöyle konuştu: "Sevgili Mardinli hemşerilerim, bana bu onuru ve imkanı veren Mardin Valiliğine ve siz değerli hemşerilerime teşekkür ediyorum. Düzenlenen yarışmalarda ödül kazanan öğrencilerime teşekkür ediyorum. Öğretmenlik kutsal bir görevdir onları ne kadar teşekkür etsek azdır. Ödül kazananları baş üstünde tutmak gerekiyor. Türkiye`nin geleceğini ellerinde tutan öğrencilerden iki isteğim var: Birincisi Türkiye`de barış ve kardeşlik için elinizden geleni yapın. İkincisi, bilim yapın Matematik, fizik, kimya ve öteki pozitif konularda çalışın ve bizi Avrupa Amerika seviyesine getirin. Siz dünyanın en iyi bilim adamları olabilirsiniz. Beni yetiştiren Mardin`dir. Mardin uygarlığı ile çalışkanlığı ile ve fedakarlığı ile tanınır. Umarım hepinizi istediğiniz alanda başarılı olursunuz. Ailenizi Mardin`i ve bütün Türkiye`yi temsil eder insanlığa katkılar yaparsınız."
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...