Oktay Ekşi, Erdoğan`a hakaret davasından hakim huzurunda

Oktay Ekşi, Erdoğan`a hakaret davasından hakim huzurunda

Oktay Ekşi, Erdoğan`a hakaret davasından hakim huzurunda

 

 

 

Yüksel KOÇ İSTANBUL, (DHA) CHP eski milletvekili Oktay Ekşi, Hürriyet Gazetesi’nde 2010 yılında yazdığı bir yazıda o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Veysel Eroğlu’na “Kamu görevlisine basın yoluyla hakaret” ettiği gerekçesiyle 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında açılan davanın ilk duruşmasına katıldı.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına Oktay Ekşi, avukatları Köksal Bayraktar ve Şehnaz Doğan Yüzer ile birlikte katıldı.
Oktay Ekşi milletvekili dokunulmazlığına sahip olduğu için bugüne kadar görülemeyen davanın ilk duruşmasında, şikayetçiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Taner Yıldız’ı temsilen Avukat Ferah Yıldız, Veysel Eroğlu’nu temsilen de Avukat Sedef Öztürk hazır bulundu.
‘YAZIMIN ETKİSİNİ KUVVETLENDİRMEK AMACIYLA O BÖLÜMÜ EKLEDİM’
Davaya konu yazıyı yazdığı sırada Hürriyet Gazetesi’nin başyazarı olduğunu belirten Ekşi, gazetenin taşra nüshası geldikten sonra yazının sonuç bölümünün güçlü olmadığı için değiştirdiğini belirtti. Yazının değiştirilen halinin şehir baskısında yayınlandığını belirten Ekşi, “Köşe yazımın taşra nüshasında davaya konu bölüm mevcut değildi. Yazımın taşra nüshasını okuduğumda sönük bir bitişe sahip olduğunu gördüm. Yazımın etkisini kuvvetlendirmek amacıyla yazının son kısımlarını o ibareyi ekledim. Köşe yazımın geneli okunduğunda yazının genelinde söz konusu ibare dışında herhangi bir kızgın, saldırgan bir ibare kullanılmadığı görülecektir. Olay tarihinde 2000’i aşkın akarsuyun kullanım hakkı şirketlere verilmişti. Bu şirketlerin HES’lerden sağlayacağı enerji ülke toplam enerjisinin ancak yüzde 2’sini karşılayacak miktarda idi. Yüzde 2 enerji miktarına karşılık doğanın bu derece tahrip edilmesini doğru bulmadığımdan söz konusu yazıyı kaleme almıştım” dedi.
Yazının tepki alması üzerine yeni bir yazı yazdığını belirten Ekşi, “Amacımın birilerine hakaret olmadığını göstermek için yeni bir yazı yazdım. Hatırladığım kadarıyla yazımda, ‘kimseyi rencide edecek şekilde hareket etmedim. Ancak buna karşın yine de birileri rencide olmuş ise özür dilerim’ şeklinde bir ibare kullandım. Gerçekten de söz konusu ibare herhangi bir kimseyi somut olarak hedef almamış olup, bur anlayıştan söz edilmektedir, ‘boşver’ anlamında kullanılmış bir ibaredir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Avukatı Ferah Yıldız, sanıktan şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, “Söz konusu ibarenin mecazi anlamı söz konusu olamayacağından söz konusu ibarenin hakaret ve küfür olarak anlaşılması gerekir” dedi.
Oktay Ekşi’nin Avukatı Köksal Bayraktar ise kovuşturmanın genişletilmesi talepleri için süre verilmesini istedi.
Duruşma eksiklerin giderilmesi için ertelendi.
Oktay Ekşi duruşma çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“2010 yılının ekim ayının sonlarında çıkmış bir yazım vardı; HES’lerle ilgili hükümet politikalarını eleştiren bir yazım vardı. Onun içinde Türkiye’de satılmadık bir şey kalmadı manasına gelen bir cümlem söz konusuydu. Bu bir zihniyeti eleştiren cümleydi.”
“O nedenle hakkımda dava açılmış idi. Ama milletvekilliğim yüzünden ceza davası ertelenmişti dokunulmazlık sonucu. Milletvekilliğinden sonra ilk duruşma bugündü ona geldim, ifademi verdim.” Bunun kimseye hakaret içeren bir cümle olmadığını, mecazi bir anlam ifade ettiğini, bir eleştiri olarak kullanılmış bir cümle olduğunu söyledim. Ona ilişkin savunmamı yaptım. Ve duruşma ertelendi"

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...