Sözcü Plus Giriş

Okulda bayrak yakılmasına tepki

Okulda bayrak yakılmasına tepki

Güncellenme: 14:12, 24/02/2016
Okulda bayrak yakılmasına tepki

İZMİR, (DHA) – İZMİR`in Karabağlar İlçesi`ndeki, Remzi Oğuz Arık İlkokulu`nda, direkte çekili olan Türk bayrağı, üç kişi tarafıdan indirilip yakıldı. Eğitim Bir Sen İzmir 1 No`lu Şubesi olaya tepki gösterdi.
Geçen cumartesi akşamı meydana gelen olayda, görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre 3 kişi, Remzi Oğuz Arık İlkokulu`nun bahçesine girip direkteki Türk bayrağını, indirip yaktı. İhbar üzerine okula gelen polis, inceleme yaptı. Yakılan bayrak incelenmek üzere alınırken, güvenlik kamerası görüntülerinden yakanların belirlenmesine yönelik çalışmanın sürdüğü öğrenildi.
Eğitim Bir Sen İzmir 1 No`lu Şube yönetici ve üyeleri tarafından okulun önünde yapılan açıklamayla Türk bayrağına yönelik saldırı kınandı. Okul önünde konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan sendika yetkilileri, yaşananları "hadsizlik" olarak nitelendirip, olaya karışanların bir an önce belirlenip, yargı önüne çıkarılmasını istedi. Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No`lu Şube Başkan Yardımcısı Lütfü Ülver, bayrağa yapılan saygısızlığın kabul edilemez olduğunu belirterek, "Bayrak, bir milletin varlığının, birliğinin ve bağımsızlığının sembolüdür. Özellikle bizim kültürümüzde bayrak, son derece önemlidir. Dolayısıyla bayrağımızın yere düşürülmesine, atılmasına, yırtılmasına ve yakılmasına şiddetle tepki gösteririz. Biz, bayrağımızı çiğnetmemek için kendini feda eden insanların destansı hikâyeleriyle büyütüldük. Annelerimiz çocuklarını uyuturken bile bu bayrak uğruna şehit düşen kahramanlarımızın ninnilerini söylerler. Bu sebeple bayrak bizim şerefimizdir, haysiyetimizdir, namusumuzdur. Ona önce saygı duymak ve sonra da saygı duyulmasını sağlamak, haysiyetini ve yüceliğini korumak, kendimizi ve inandığımız değerleri korumak anlamına gelir. Aynı zamanda bayrağımız, uğrunda canlarını seve seve feda eden atalarımızın tarihsel hatıralarını ve kahramanlıklarını hatırlatır. Bu milletin evlatlarının vatan ve istiklal uğrunda verdiği destansı mücadeleyi dile getirir. Son derece çirkin bu hadsiz eylemi şiddetle kınıyoruz" dedi.
DHA