Sözcü Plus Giriş

Ölüm 562 İstifa 0

Bu maçta vatandaşın kazanma şansı yok! İşte acı sonuç...

Güncellenme: 09:10, 26/02/2016
Ölüm 562 İstifa 0

Türkiye, son üç yılda çok sayıda terör saldırısı ve katliam boyutunda iş kazasıyla sarsıldı. Bunların altında ya güvenlik zafiyeti ya ağır ihmal vardı… Buna rağmen tek bir yetkili koltuğunu bırakmadı.

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

Türkiye, son üç yılda çok sayıda terör saldırısı ve katliam boyutunda iş kazasıyla sarsıldı.

Türkiye'de son 3 yılda, devletin ihmalinden kaynaklanan sivillere yönelik büyük terör saldırıları, büyük maden kazaları ve iş kazalarında tam 562 kişi yaşamını yitirdi. Ancak, saldırı ve facialarda devletin ihmali olmasına rağmen 3 yılda 3 kişi bile istifa etmedi. İstifa etmek bir yana, özellikle ölümle biten iş kazası facialarına karşı kamuoyunu tatmin edecek etkili soruşturmalar da yapılmadı. İşte, son 3 yılda meydana gelen ve devletin ihmalini gündeme getiren büyük terör saldırıları ve iş kazası faciaları:

11 Mayıs 2013 Reyhanlı katliamı


11 Mayıs 2013 Reyhanlı katliamı: 52 kişi öldü

Hatay Reyhanlı'da iki bomba yüklü araçtan biri belediye binasında, diğeri de postane binasının yakınlarında infilak etti. 52 kişi, terör saldırısında can verdi.
Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘olağan şüpheli' olarak Suriye istihbaratını işaret etti. Sınırımızdan herkesin rahatça geçebilmesinin sorumlusu olarak hükümet gösterildi.

13 Mayıs 2014 Soma maden faciası: 301 işçi öldü

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, “Bu işin fıtratında var” diyerek istifa kelimesini ağzına bile almadı. “Benim koltuk, masa, sandalyemin, işçi kardeşimin yanında şu kadar değeri yok” diyerek “acaba istifa mı edecek?” beklentilerine neden olan dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, istifa etmedi.

20 Temmuz 2015 Suruç katliamı: 34 kişi öldü

Türkiye'nin dört bir tarafından toplanan 300 kişi Suruç'ta Amara Kültür Merkezi bahçesinde Kobani konusunda basın açıklaması yaptığı sırada IŞİD'çi canlı bomba pimini çekti. Çoğu genç 34 kişi öldü. Güvenlik önlemlerinin alınmadığı olayda hiçbir devlet ve hükümet yetkilisi istifasını sunmadı.

10 Ekim 2015 birinci Ankara katliamı: 104 kişi öldü

Ankara Garı'nda yaşanan kanlı terör saldırısında sorumluluk üstlenmeyen dönemin İçişleri Bakanı Selami Altınok, “Zaafiyetimiz yok” demişti. Yine sorumluluk üstlenmeyen dönemin Adalet Bakanı Kenan İpek de istifayla ilgili sorulara gülerek karşılık vermiş, bu tavrı büyük tepkilere neden olmuştu. Başbakan Ahmet Davut-oğlu ise “İktidarda AK Parti yok” diye ilginç bir açıklama yaparak, olayın sorumluluğunu üzerine almaktan kaçındı.

6 OCAK 2015 Sultanahmet katliamı


6 Ocak 2015 Sultanahmet katliamı: 12 kişi öldü

Terör saldırısında güvenliğin alınmadığı belirtildi. IŞİD'i geç
terör örgütü ilan eden AKP'den istifa eden çıkmadı.

17 Şubat 2016 ikinci Ankara katliamı

17 Şubat 2016 ikinci Ankara katliamı: 29 kişi öldü

Son büyük terör saldırısında da kamuoyu açıkça istifa bekledi ama İçişleri Bakanı Efkan Ala Twitter hesabında “olayı kınamakla” yetindi.

6 Eylül 2014 Mecidiyeköy’deki asansör kazası

6 Eylül 2014'te İstanbul Mecidiyeköy'de yaşanan asansör kazasında 10 işçi, 28 Ekim 2014'te Ermenek'te yaşanan maden faciasında ise 18 madenci yaşamını yitirdi. Davaların sürdüğü faciada suçlu yine işçiler oldu. 

Yayınlanma Tarihi:06:26,