Sözcü Plus Giriş

Önder “Öcalan’dan mesaj var” dedi…

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder yaptığı konuşmasında Öcalan'dan mesaj olduğunu söyledi.

Güncellenme: 14:37, 21/03/2016
Önder “Öcalan’dan mesaj var” dedi…

Diyarbakır'da Nevruz kutlaması yoğun güvenlik önlemleriyle başladı. Nevruz Parkı'nda toplanlanan on binler, ‘Özgür önderlik, özerk Kürdistan' sloganlarıyla alana girdi. Nevruz Parkı'nda konuşanlar arasında HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de vardı. Önder, Bölücü Terör Örgütü Lideri Abdullah Öcalan'dan mesaj olduğunu söyledi. Önder, “Öcalan’ın yazdıkları, söyledikleri şeyler bugün bu faşist tecrit zihniyetine rağmen bize ulaşıyor. Muhtemelen iktidara şunu söylerdi; ‘Bre ahmaklar, ben size Eşme Ruhu dedim, bölgeyi ortak evimiz yapalım dedim, adına Eşme Ruhu dedim siz getirdiniz işi Sur'a, Cizre'ye katlliama varan uygulmalara.“ dedi.

FOTO:DHA – Diyarbakır Emniyeti nevruz kutlamaları nedeniyle alarma geçti.

DHA'nın haberine göre Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları sıkı güvenlik önlemleri altında başladı. Yurttaşlar, beş ayrı polis noktasında arandıktan sonra Bağlar ilçesindeki Nevruz Parkı'na alındı.

Sabah saat 10.00'dan itibaren alanda toplanmaya başlayan yurttaşlar, ‘Direnerek kazanacağız', ‘Özgür önderlik, özerk Kürdistan' ve ‘Demokratik Türkiye' sloganları attı. Kente Edirne, Manisa, İzmir, Antalya, Kırıkkale gibi illerden takviye gelenlerin de aralarında olduğu beş bin 205 polis görevlendirilirken, kentin kritik noktalarına da zırhlı araçlarla polis ekipleri konuşlandırıldı.

Güvenlik görevlileri, başlarında PKK Lideri Abdullah Öcalan fotoğraflarının bulunduğu şapka takanlarıysa alana almadı.

Nevruz Parkı'nda konuşanlar arasında HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de vardı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştiren Önder, “Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor. Al sana kamu düzeni” dedi.

Sözlerine PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan mesaj olduğunu söyleyerek devam eden Önder, şöyle konuştu: “Bu bölgenin gerçekliğini bilenler, bu anneleri bir kez görenler evlatlarının bir kısmını dağa, bir kısmını toprağa, bir kısmını Meclis'e gönderdiğini bilirlerdi. Sayın Öcalan ile aramızda dağlar, denizler olabilir, bize bir mesajı var, üç yıl birlikte mesai yaptık barış uğruna, daha iyi bir ülke uğruna. Yazdıkları, söyledikleri şeyler bugün bu faşist tecrit zihniyetine rağmen bize ulaşıyor. Muhtemelen iktidara şunu söylerdi; ‘Bre ahmaklar, ben size Eşme Ruhu dedim, bölgeyi ortak evimiz yapalım dedim, adına Eşme Ruhu dedim siz getirdiniz işi Sur'a, Cizre'ye katlliama varan uygulmalara.“

Yayınlanma Tarihi:14:30,