Reklamsız Sözcü

Ordu’da 5 heykele ‘ahlaki duyarlılık’ taşıması

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Enver Yılmaz, 4 yıl önce CHP’li Ordu Belediyesi tarafından yapılan 5 heykelin yerini değiştireceklerini açıkladı.

android-time 16:01
Ordu’da 5 heykele ‘ahlaki duyarlılık’ taşıması
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Enver Yılmaz, 4 yıl önce CHP’li Ordu Belediyesi tarafından yapılan 5 heykelin yerini değiştireceklerini açıkladı.

Yılmaz, “Bu heykelerden 5 tanesinin toplumun genel algısı, örfümüz, adetimiz ve ahlaki duyarlılığımızı da dikkate almak suretiyle başka bir alana taşımayı planladık” dedi.

 

Foto: DHA Ordu’da CHP döneminde yaptırılan kadın heykelleri AKP’li belediye tarafından kaldırılıyor.

AKP’Lİ BELEDİYE KADIN HEYKELLERİNİ AHLAKİ BULMADI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, bugün makamında düzenlediği basın toplantısında içlerinde kadın heykellerinin de yer aldığı 5 heykeli, belirledikleri başka bir alana taşıyacaklarını söyledi.

Foto: DHA

Halkın yoğun olarak görmediği alana taşınacak olan heykellerin burada sergilemeye devam edeceğini belirten Yılmaz, “Daha önceki yerel yönetimlerdeki arkadaşlarımızın Ordu'ya yaptırmış olduğu olduğu heykeller vardı. Bu heykellere yönelik bir çalışma başlattık. Bu heykellerden 5 tanesinin toplumun genel algısı, örfümüz, adetimiz ve ahlaki duyarlılığımızıda dikkate almak suretiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün marifetiyle belirlemiş olduğumuz bir alana taşımayı planladık. Bir heyet oluşturduk. Heyetteki heykellerin resimlerini de istendiği takdirde gösterebilirim” dedi.

Kaldırılacak olan 5 heykelin tamamen Büyükşehir Belediyesi yetki alanında olduğuna da dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi:
“Tamamen örfümüze, adetimize, milli ve manevi değerlerimize uygun olmayan bu heykellerin tamamıda Büyükşehirin yetki alanında. Bu heykellerin kaldırılması kararını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bunları depoya koymuyoruz, bunları Kültür Müdürlüğümüz marifetiyle belirlediğimiz müzenin arkasında bir alana yine aleni bir sergileme ortamında sergileme kararını almış bulunuyoruz. Bu çerçevede de biz sanata ve sanatçıya karşı her türlü duyarlılığı gösteririz ama müsaade edin milli ve manevi duygularımıza olan ve ölçüsü itibariyle toplumun genel değerleriyle çok yakışmayan, ilimize yakışmayan bu heykellerle ilgili takdir hakkımızıda bu şekilde kullanmış olalım.”
Altınordu Belediye Başkanı AKP’li Engin Tekintaş'ta daha önce, Altınordu Belediyesi sınırları içinde kalan heykellerin kaldırılıp kaldırılmaması yönünde anket çalışması yapacaklarını açıklamıştı. Heykellerin Büyükşehir Belediyesi yetki alanında kalması nedeniyle de bu çalışmalardan vazgeçilmişti.

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:4921.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more