Sözcü Plus Giriş

Ordu`nun hedefi 1 milyon turist

Ordu`nun hedefi 1 milyon turist

Güncellenme: 15:31, 22/02/2016
Ordu`nun hedefi 1 milyon turist

Nedim KOVAN ORDU, (DHA) – ORDU Valisi İrfan Balkanlıoğlu, son dönemde yapılan tanıtım faaliyetleriyle birlikte kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşandığını belirterek, "Gelen turist sayısı 2015`de bir önceki yıla oranla yüzde 41 arttı. Geçen yıl 500 bine yakın yerli ve yabancı turist kentimize geldi. Bu yıl 1 milyon turist bekliyoruz" dedi.
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu`nun turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve turizmde bir marka olması amacıyla başlatılan çalışmalar sonucunda artan yerli ve yabancı turist sayısının bu yıl 1 milyona çıkarılmasını hedeflediklerini belirterek bu anlamda önemli çalışma yürütüldüğünü söyledi.
Yıl sonuna kadar `1 milyon turist` hedefine ulaşacaklarını belirten Vali Balkanlıoğlu, "1 milyon turist hedefimize bağlı olarak Ordu’da ihtiyaç duyulan kaliteli konaklama tesisi ihtiyacıyla ilgili de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ordu`nun kaliteli yatak kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalarımıza da hız kazandırdık. Son dönemde yapılan tanıtım faaliyetlerimizle birlikte Ordu’yu ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında büyük oranda artış yaşandı. Gelen turist sayısı 2015 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 41 arttı. Geçen yıl 500 bine yakın yerli ve yabancı turist kentimize geldi. Bu yıl 1 milyon turist bekliyoruz. Ordu`da bin 140 oda sayısı, 2 bin 266 yatak sayısı ile 26 turizm işletme belgeli tesis, 992 oda sayısı, 2 bin 139 yatak sayısı ile 54 belediye belgeli konaklama tesisi, 309 odası, 736 yatak sayısı ile 18 belediye belgeli pansiyonlar olmak üzere toplam 2 bin 441 oda sayımız, 5 bin 141 yatak sayımızla 98 adet tesisimiz bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında Ordu’daki konaklama tesislerinde yer bulmakta sıkıntı yaşanıyor" dedi.
`AMACIMIZ ORDU`NUN GÜZELLİKLERİNİ HERKESE TANITMAK`
Geçen yıl 2 tane 5 yıldızlı, 3 tane 4 yıldızlı, diğerleri üç, iki ve bir yıldızlı olmak üzere toplam 9 tesisin, 664 oda, bin 296 yatak sayısı ile turizm yatırım belgesi aldığını da anlatan Balkanlıoğlu, "Turizm yatırım belgesi alan tesislerin bazıları tamamlanmak üzere. Bazıları inşaat halinde, bazılarının yapımına ise 2016 yılında başlanacak. Bu tesislerin hizmete girmesiyle birlikte Ordu`nun kaliteli yatak kapasitesi 2 bin 562`ye, toplam yatak kapasitesi ise 6 bin 437`ye yükselmiş olacak. Böylece turizm için gerekli olan konaklama ihtiyacımızın önemli bir kısmı giderilmiş olacak. Amacımız; Ordu`nun güzelliklerini herkese tanıtmak. İlimizin tanıtımına yönelik çalışmalarımız yoğun şekilde devam edecek" diye konuştu.
DHA