Sözcü Plus Giriş

Özdemir Sabancı’nın katili İsmail Akkol yakalandı

1996 yılında Sabancı Center’da Özdemir Sabancı’yı katleden DHKP-C militanı İsmail Akkol, Aydın’da yakalandı.

Güncellenme: 11:10, 03/02/2016
Özdemir Sabancı’nın katili İsmail Akkol yakalandı

 

Uzun süredir Yunanistan'da bulunan Akkol'un Türkiye'ye sızdığı, 4 Ocak 2016 tarihinde SÖZCÜ'de yer alan haberle kamuoyuna duyurulmuştu. Aydın Söke Otogarı’nda sahte kimlikle yakalanan Sabancı Suikasti zanlısı İsmail Akkol ile yanındaki Fadik Adıyaman, Aydın Emniyeti’ne götürüldü.

Foto: CİHAN

SÖZCÜ/ANKARA – DHA

MİT'in yılbaşında Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaştığı istihbarat notunda göre, Özdemir Sabancı suikastının “firari” zanlısı İsmail Akkol'un yurda giriş yaptığı belirtilmişti.

 

 

20 YIL SONRA

Akkol, Yunanistan'da 27 Temmuz 2015'te cezaevinden şartlı tahliye edilmişti. 20 yıl sonra yeniden sahneye çıkan İsmail Akkol, Türkiye'nin Kırmızı Bülten ile aramasına rağmen Yunanistan tarafından iade edilmedi. 2000 yılında Çetin Bayır kimliği ile siyasi iltica talebi Yunanistan tarafından kabul edilen Akkol, 10 Şubat 2014'de Atina'daki Genadiu Sokağı'nda bulunan cephanelik dolu bir eve yapılan baskında tutuklanmıştı.

Akkol, 9 Ocak 1996'da Sabancı Center'in 25'inci katında Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi Özdemir Sabancı, Toyota SA Genel Müdürü Haluk Görgün ve başkanlık sekreteri Nilgün Hasefe'yi öldürmüştü. Türkiye'yi sarsan suikastin ardından İsmail Akkol ile Sabancı Center'de “çaycı” olarak çalışan Fehriye Erdal birlikte yurtdışına kaçmıştı.

CEPHANELİK BULUNDU

Aydın Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Söke’de yakalanan iki zanlıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Aydın Emniyeti’nin basın açıklamasında şu bilgiler yeraldı,
“Bu gün saat 10.50 sıralarında Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü, Söke Otogarı’nda 64 AN 158 plakalı otobüse binerken durumundan şüphelenilen ‘Hatice Çalışkan’, ‘Zeynel Abidin Gümüş’ kimlikli kişilerin kontrollerinde ibraz ettikleri kimlik bilgilerinin tutarsız olduğu görüldü. Bunun üzerine ilçe emniyet müdürlüğüne götürülmek istendiğinde görevlilerimize direnerek ‘Yaşasın özgürlük, devrimci direnişimiz’ sloganı atmaları üzerine otobüste bulunan eşyalarıyla birlikte Söke Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Üzerlerinde ve seyahat ettikleri otobüsteki eşyalarında yapılan aramalarda bir RPG7 Roketatar, buna ait iki sevk fişeği, iki roket, üç el bombası, iki tabanca, 132 mermi, dört şarjör, patlayıcı madde olduğu değerlendirilen 100 gram beyaz toz. Bir tabla, elektrikli ısıtıcı, yağmurluk, 3 bin 195 lira, 135 Avro, ele geçirildi. Yapılan incelemede ‘Zeynel Abidin Gümüş’ sahte kimlikli kişinin gerçekte İsmail Akkol olduğu, ‘Anayasal düzeni zorla değiştirmeye çalışmak’ suçundan arandığı, Hatice Çalışkan sahte kimlikli kişinin Fadik Adıyaman olduğu ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan arandığı tespit edildi.”

Bu arada iki kişinin Yunan adalarından Didim’e denizden yasadışı yollarla geçtiği, buradan Söke’ye gelip büyük bir kente gitmek istediği anlaşıldı. Zanlıların varış hedefinin İzmir, İstanbul veya Ankara olduğu üzerinde duruluyor.

ŞUBAT 2014’TE ATİNA’DA YAKALANMIŞTI

İstanbul 4. Levent’teki Sabancı Center’da 1996 yılında gerçekleştirilen Özdemir Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe’nin öldürüldüğü suikasti düzenleyen 3 kişilik timde bulunan DHKP-C terör örgütü üyesi İsmail Akkol 2014 yılı Şubat ayında Atina’da yakalanmıştı. Yunan Polisi, Atina’nın Gizi semtinde 4 Türk vatandaşının kaldığı bir eve baskın yapmış, operasyonda 18 yıldır kırmızı bülten ile aranan Mustafa Duyar ve Fehriye Erdal’la birlikte Sabancı Suikasti’ni gerçekleştiren üçüncü kişi olan İsmail Akkol yakalanmıştı. Aynı operasyonda, terör örgütünün silahlı kanat sorumlusu ve gizli lideri olduğu öne sürülen Hüseyin Fevzi Tekin ile Ankara’da 2013 yılının Mart ayında AK Parti Genel Merkezi’ne lav silahlı saldırının zanlısı Murat Korkut ve bir kadın da gözaltına alınmıştı.
Evde ayrıca, otomatik tüfek ve tabancalar, bunlara ait mermiler, patlayıcı madde ve fünye de ele geçirilmişti.

YILLARCA KAÇMAYI BAŞARMIŞTI

9 Ocak 1996’da terör örgütü DHKP/C militanları Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından Sabancı Center’da düzenlenen silahlı saldırıda Özdemir Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe yaşamını yitirmişti. Fehriye Erdal’la birlikte yurt dışına kaçan İsmail Akkol için, Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine Interpol kırmızı bülten çıkarmıştı. Akkol’un izi 2000’li yılların başında Belçika’da bulunmuştu. Eylemi birlikte gerçekleştirdiği Erdal’la birlikte bir süre Belçika’da yaşayan Akkol’un daha sonra Almanya’ya geçtiği, ardından da Yunanistan’a geldiği tespit edilmişti.

MİT UYARMIŞTI

Geçtiğimiz hafta kırmızı bültenle aranan Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol ile 2013’te AK Parti ve Adalet Bakanlığı’na yönelik roketarlı saldırının faili Hasan Biber’in Yunanistan’dan ayrılıp sahte kimliklerle Türkiye’ye sızdığı önesürülmüştü. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), iki teröristin sansasyonel eylemler için Türkiye’ye geldiği bilgisiyle tüm illerdeki güvenlik birimlerini uyarmıştı.

Akkol ve Adıyaman’ın emniyetteki sorgusu sürüyor

Aydın'ın Söke ilçesi otogarında sahte kimliklerle yakalanıp Aydın Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Özdemir Sabancı suikastinin zanlısı DHKP-C’li İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman'ın sorguları devam ediyor. Aydın Emniyet Müdürlüğü B Hizmet Binası'na gelen Aydın Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, zanlıların ifadelerinin alındığını ve bu gece Aydın'da kalacaklarını açıkladı.

Gazetecilere açıklama yapan Aydın Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, ‘Akkol ve Adıyaman, Aydın'da adliyeye çıkarılacaklar mı?’ sorusuna, “Gayet tabi. Adliyeye neyle ilgili çıkacağına savcı karar verecek. Savcı bey değerlendirme yapacak, hangi adliyeye çıkacağına savcı bey karar verecek. Soru sormanıza gerek yok. Zamanı geldiğinde gerekli bilgiler verilecek. Bu gece Aydın'dalar bir yere gitmiyorlar” diye cevap verdi.

Yayınlanma Tarihi:11:00,