Polenezköy’de yılın ilk karaca yavrusu dünyaya geldi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul’da hizmet veren Polonezköy Geyik-Karaca Üretme Merkezi'nde yılın ilk karaca yavrusu dünyaya geldi. Sağlıklı olarak dünyaya gelen yavru karaca ile merkezdeki karaca sayısı 12’ye yükseldi.

Polenezköy’de yılın ilk karaca yavrusu dünyaya geldi

Karacalar için iyileştirme merkezi olarak kullanılan Polonezköy Geyik-Karaca Üretme Merkezi'nde yaklaşık 20 adet kızıl geyik, 11 adet karaca bulunuyor. Yaralanmış, güçten düşmüş, annesiz kalmış yavruların bakımları ve tedavileri bu merkezde yapıldıktan sonra etrafı korunaklı olan yaban hayvanı üretme yerleştirme sahalarında ormana bırakılıyor.

Bu kapsamda 2012 yılında annesiz kalmış, ormanda vatandaşlar tarafından bulunarak üretme merkezine teslim edilen Kibar isimli yavru dişi karaca, merkezde sağlıklı bir şekilde büyüdü ve tabiata uyum sağladı. Geçen yıl ikiz erkek karaca yavrulayan Kibar, bu yıl merkezin ilk yavru karacasını dünyaya getirdi. Karacalara gerçekten ihtiyacı olmadıkça insan eliyle dokunulmadığından yavrunun cinsiyeti henüz tespit edilmedi. Üretme merkezinin bu son üyesi ile birlikte karacaların sayısı 12'ye yükseldi.

FOTO: CİHAN

FOTO: CİHAN

Yaban hayatı üzerindeki dengenin desteklenmesi maksadıyla çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Kurduğumuz üretme merkezlerinde yetiştirilen memeli yaban hayvanlarını her yıl belirlenen bölgelere salıyoruz. Böylece popülasyonlarını devam ettirmelerini, çoğalmalarını sağlayarak biyolojik ve tabii çeşitliliğin korunmasını hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Yaban hayatını korumanın bakanlık olarak vazifeleri olduğunun da altını çizen Eroğlu, “Yaralanmış ya da annesiz kalmış yavru yaban hayvanlarını tedavi ederek tabii ortamlarına bırakıyoruz. Hazırladığımız ve uygulamaya geçirdiğimiz yeni projelerle yaban hayvanlarının korunması, geliştirilmesi, gelecek nesillere intikalinin sağlanması çalışmalarını hassasiyetle sürdürüyoruz.” dedi.

CİHAN

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...