Sözcü Plus Giriş

MUĞLA'nın Köyceğiz İlçesi'nde çiçeklenen portakal ağaçları üreticilere kozmetik sektöründe yeni bir gelir sağladı.
Türkiye'nin narenciye üretiminin yüzde 20'sini karşılayan ve ülkenin en lezzetli portakalını üreten Köyceğiz'de, yağışlar üreticinin yüzünü güldürdü. Portakal ağaçlarının çiçek açtığı ilçede narenciye ağaçları beyazlara büründü. Üreticiler, yere dökülen ve şimdiye kadar hiç değerlendirilmeyen portakal çiçeğini toplayıp satarak kozmetik sektöründen ek gelir elde etmeye başladı. Portakal çiçeğini silkme yöntemiyle toplayıp, hijyenik şartlarda temizleyerek aynı gün İzmir'deki işletmelere gönderen üreticiler, 'Organik Portakal Çiçeği' olarak sertifikalandırılan ürünün kilosunu 11 liradan satıyor.
Köyceğiz'in 'Narenciyenin başkenti' olduğunu ifade eden İlçe Tarım Müdür Vekili Hakan Abdülhamit, portakal çiçeklerinin üreticiler için yeni gelir kaynağı olduğunu söyledi. Abdülhamit, şöyle konuştu:
"Portakal çiçeklerinin mis kokusu gerçekten insanı etkisi altına alıyor. Bu kokunun aslında esans olarak yapılıp tüm Türkiye'ye ulaştırılması lazım. Böyle güzel koku bölgede yok. Köyceğiz'de üretilen lezzetli narenciye bölgede yok. Bizim ürettiğimiz lezzetli narenciye dış pazara çıkmalı. Köyceğiz'de narenciye paketleme fabrikalarında kasalanan portakallar üzerine farklı bir yerin markası yazılmamalı. Köyceğiz'den giden narenciye, yurt içine gittiği zaman 'Köyceğiz' adıyla gitmelidir. İnşallah Köyceğiz adının markalaşmasıyla bunu da başaracağız." 

DHA