Sözcü Plus Giriş

PYD’nin başı Salih Müslim’den U dönüşü

Daha önce yaptığı açıklamalarla sık sık Türkiye'nin Suriye politikasını eleştiren ve bölgede bağımsız bir Kürt devleti hayalini kuran terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin lideri Salih Müslim çark etti.Fırat Kalkanı operasyonu için "Kasımpaşa kafası Cerablus'a toslamıştır, sonuçları Türkiye'ye çok kötü olacak" diye küstah tehditlerde bulunan Müslim son yaptığı açıklamada "Suriye'de bağımsız Kürt devleti istemiyoruz,birleşik Suriye istiyoruz" dedi.

11:01 -
PYD’nin başı Salih Müslim’den U dönüşü

Yakın zamanda Türkiye için yaptığı küstah açıklamalarla adını duyuran terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim, Amerikanın Sesi Radyosu’na (ASR) yaptığı son açıklamada tam anlamıyla çark etti. “Hiçbir zaman Suriye’de bağımsız bir Kürt devleti iddiasında olmadıklarını” savunan Müslim birleşik Suriye’den yana olduklarını iddia etti.

ASR’ye konuşan PYD Eş başkanı Salih Müslim, Suriye’deki son durum ve Türkiye’nin Cerablus operasyonunu değerlendirdi. Müslim, Türkiye ile 2 ylıldır görüşmelerinin olmadığını belirterek, Türkiye’nin ‘YPG ve PYD’nin bağımsız Kürt devleti istediği’ yönündeki açıklamalarını şöyle değerlendirdi: “Biz öyle bir iddiada bulunmadık, söylemedik. Bağımsız Kürt devleti filan demedik. Projelerimiz açıktır.  Biz gerçekten demokratik bir Suriye, Kürtler’in demokratik haklarına kavuşmasını istiyoruz. Merkeziyetçi olmayan demokratik bir Suriye. Kürtler’le Araplar var, Süryaniler var, hepsi onlarca yıl bastırılmıştır. Böyle merkeziyetçi, katı bir devlet uygun değildir. Hem inanç hem etnik köken bakımından özgürlük olması gerekiyor, bir şeyler alınması, elde edilmesi gerekiyor. Bunun için savaşıyor bütün Suriye halkı. Bölünme, parçalanma, hiçbir zaman istemedik. Elimizden geldiği kadar da (bölünmeye) engel oluruz. Birleşik Suriye istiyoruz.”

‘ABD’LİLER İLE GÖRÜŞMELERİMİZ OLUYOR’

PYD Eş başkanı Salih Müslim, YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri ile IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon arasında bir anlaşma olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Bu anlaşma içinde Suriye Demokratik Güçleri’ni temsil eden güçler de vardır, politik güçler de vardır. Bu çerçevede alışverişimiz oluyor. ABD’nin Suriye temsilcisi ile Ruslarla, Avrupalılarla bu çerçevede görüşmelerimiz oluyor. Bizim kimseyle imzaladığımız bir anlaşma filan yok. ABD’lilerle bazen resmi bazen gayrı resmi görüşmelerimiz oluyor. Bazen İngilizler’le, Avrupalılar’la oluyor. Bu çerçevede hareket ediyoruz.”

‘SURİYE’DE İSTİKRAR SAĞLANINCA KANTONLAR ZATEN BİRLEŞECEK’

Suriye’nin batısında Kürtlerin denetiminde bulunan Kobani ve Afrin kantonlarının birleştirilmesi ve Türkiye’nin bunu engellemek için Cerablus’a düzenlediği operasyonu da değerlendiren PYD Eş başkanı Müslim sözyerini şöyle sürdürdü: “Suriye özgürleştikten sonra zaten kantonlar birleşecek. Bazı yerlerde Arap varsa, Türkmen varsa, Kürtler varsa onlar zaten anlaşabilirler. Sanki o aradaki boşluk (Kobani-Afrin arasındaki bölge) kapanacak, orada bir devlet kurulacak. Öyle bir şey yok. Kimse de böyle bir şey düşünmüyor. Suriye’de istikrar sağlandığında zaten birleşmiş olacak. Birleştirmek için çabalıyoruz gibi bir derdimiz yok. Ne zaman DAİŞ giderse, istikrar sağlanırsa birleşmiş olacak.”

Son güncelleme: 11:47 21.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more