Sözcü Plus Giriş

Rakip firmaya kızdılar, Endonezya'da fabrika kuracaklar

Rakip firmaya kızdılar, Endonezya'da fabrika kuracaklar

Güncellenme: 19:35, 28/03/2016
Rakip firmaya kızdılar, Endonezya'da fabrika kuracaklar

ELGİNKAN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, geçen yıl ziyaret etmek için gittikleri ancak rakip oldukları için içeri alınmadıkları Endonezya'daki mutfak araç-gereçleri üretimi yapan TOTO Fabrikası karşısına kendilerinin de bir tesis kuracaklarını bunun için yer bulunması için talimat verdiğini söyledi.
Elginkan Topluluğu bünyesindeki 20 fabrikanın ihracat ve büyüme hedeflerini artırdığını açıklayan Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, 2016 yılında yüzde 20 büyüme öngördüklerini söyledi. Topluluk bünyesindeki fabrikaların yöneticileri ile birlikte açıklama yapan Akçen, dünyada 70 ülkeye ihracat yaptıklarını ve bu bünyelerinde 5 bin işçi çalıştırdıklarını kaydetti. Akçen, "Üretimimizin yüzde 40'ı ihracata, yüzde 60'ı da iç piyasaya gidiyor. 2015 yılında yüzde 15 büyüme hedefledik bunu başardık. Kendimize yeni hedefler koyduk. İç pazarda dış pazarda yatırıma aç. Onun için yeni yatırımlara başladık. Ürün gamlarımıza mutfak ve banyo dolaplarını eklemeyi düşünüyoruz. Kombi, radyatör, musluk talepleri dış piyasada oldukça fazla" dedi.
"HERKES ÇİN'DEN ALIR, BİZ ÇİN'E SATARIZ"
Avrupa pazarındaki sorunlar nedeniyle Asya Pasifik ülkelerine yoğunluk verdiklerini belirten Akçen "Kamboçya'da showroom açtık. Yeni yerler alıyoruz, çalışan sayımızı da yükselteceğiz. Çin ağırlıklı Kamboçya ve Filipinler'e ürün gönderiliyor. Herkes Çin'den alıyor ama biz Çin'e satıyoruz. Çin'den hammadde alıp Çin'e satmıyoruz. Ürünlerimiz yüzde 100 yerli" diye konuştu.
"KRİZDE BÜYÜYORUZ"
Kriz dönemlerinin kendileri için fırsat olduğununun altını çizen Akçen "Biz, hep krizlerde büyürüz. Krizde büyümemizin sırrı nakit paramızın çok olmasıdır. Cebimizde paramız var. Senelerdir olan birikimlerimizin var. Kriz dönemlerinde daha düşük maliyetle üretim yapabilirsiniz. Şimdi de ülkemizde hafif bir kriz var. Yatırımlarımızla büyüyoruz" dedi.
"İÇERİ ALINMAMALARINA KIZDI ENDONEZYA'DA FABRİKA AÇACAK"
Holding bünyesinde üretilen ürünleri de tanıtan Akçen, Endonezya'da da fabrika açacaklarını söyledi. Fabrikayı kurma düşünceleri ise Akçen şöyle aktardı:
"Endonezya'daki mutfak-araç gereçleri üretimi yapan TOTO fabrikasını ziyaret etmek istedik. Ancak, fabrikanın müdürü 'Onlar, bizim Avrupa'daki rakibimiz, içeri almayın' demiş. Bu, benim için çok büyük onur kaynağı oldu. Bunun üzerine ben de 'O fabrikanın karşısında bana yer bulun fabrika açacağım' dedim. Endonezya'da o fabrikayı açmakta kararlıyım. Çünkü rakibin üstüne gidersen, yenersin."
"İKİ OKUL YAPTIRACAK"
Türkiye'deki beş büyük holdingden biri olarak eğitime de büyük bir önem verdiklerini belirten Akçen, İstanbul ve Ankara'da fen lisesi yaptıracaklarını söyledi. Yaptırdıkları okulları devlete bağışladıklarını da belirten Akçen, "Amaçlarımızın içinde en önemlisi eğitimdir. Vakıf okullarımız var, okullarımızda sanayiye eleman yetiştiriyoruz" dedi. Akçen, Manisa'ya kalıcı eserler bırakmak için Elginkan Vakfı'nın yanındaki araziye de otel ve kongre merkezi yapacaklarını da açıkladı.

DHA