Sözcü Plus Giriş

Reza Zarrab Emine Erdoğan’a site kapattırdı

Reza Zarrab, bağışçılar listesinde yer almadığı Emine Erdoğan'ın kurucusu olduğu derneğin sitesini kapattırdı.

Zeynep GÜRCANLI
11:49 -
Reza Zarrab Emine Erdoğan’a site kapattırdı

New York’ta halen tutuklu olan Zarrab, mahkemeye kadar “kefaletle serbest kalmak” için mahkemeye başvurdu. Başvurusunda da, “hayırsever bir insan” olduğunu kanıtlamak, mahkemede ortaya çıkabilecek “kaçma” şüphesini ortadan kaldırmak için, Türkiye’de dernek ve vakıflara yaptığı bağışların bir listesini sundu.

Listede Zarrab’ın yaklaşık 10 milyon dolar kadar tutan son üç yıllık bağışlarının dökümü yer aldı. Dökümde dikkat çeken ise, 10 milyon dolarlık bağışın en büyük bölümünün, yaklaşık 7 milyon doların, çeşitli kerelerde kurucusu Emine Erdoğan’ın olduğu Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’ne (TOGEM-DER) yapıldığı yer aldı.

Ancak Zarrab’ın verdiği listede derneğe yaptığı tüm bağışların ayrıntılarıyla yer almasına rağmen, üstelik 7 milyon dolar gibi yüksek meblağlı bir bağışta bulunduğunu beyan etmesine rağmen, TOGEM-DER’in resmi internet sitesinde yer alan bağışçılar listesinde Zarrab yoktu.

Sozcu.com.tr Ankara temsilcisi Zeynep Gürcanlı’nın konuyu gündeme getirmesinin ardından, TOGEM-DER resmi internet sitesi kapatıldı. İnternet sitesinin bulunduğu adrese girenler, sitenin “askıya alındığına” ilişkin bir notla karşılaştılar. Derneğin resmi internet sitesinin, Zarrab haberlerinin ardından neden birdenbire ulaşılamaz olduğu konusunda ise dernekten herhangi bir açıklama yapılmadı.

Son güncelleme: 18:00 22.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more