Rus savaş uçağı Türk hava sahasını ihlal etti!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya'ya ait SU-34 savaş uçağı dün Türk hava sahasını ihlal etti.

Rus savaş uçağı Türk hava sahasını ihlal etti!

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine ait SU-34 savaş uçağı dün 11.46’da Türk hava sahasını ihlal etti. Uçağın pilotu defalarca kez hem İngilizce hem de Rusça ikaz edildi. Yaşanan olay sonrası Rus büyükelçisi bakanlığa çağrıldı.

İşte Bakanlık’tan yapılan açıklamanın tamamı:

Dışişleri Bakanlığı, Rusya Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağının dün saat 11:46’da Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Açıklamada, ” Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle Rusya Federasyonu’na ait olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususlar dün akşam Bakanlığımıza davet edilen RF Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahse konu ihlal kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır” denildi.

Dışişleri Bakanlığı, tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; “Dün (29 Ocak 2016) saat 11:46’da Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir. İhlal öncesinde, Rusya Federasyonu uçağı, Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir. Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de Rusya Federasyonu’nun sorunların tırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir. Rusya Federasyonu’na, Türk hava sahasının, dolayısıyla NATO hava sahasının ihlal edilmemesi konusunda sorumlu davranmak için açık ve net çağrıda bulunuyoruz. Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle Rusya Federasyonu’na ait olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususlar dün akşam Bakanlığımıza davet edilen Rusya Federasyonu Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahse konu ihlal kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır.”

RUSYA, İHLALİ DOĞRULADI

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği Basın Ateşesi İgor Mityakov, Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını doğruladı.

Mityakov, yaptığı açıklamada, “Büyükelçi Andrey Karlov’un Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile görüştüğünü doğruluyoruz. Ancak Türk meslektaşları ile görüşme konusu hakkında yorum yapmak istemiyoruz” dedi.

 

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...