Sözcü Plus Giriş

Saldırı ve sonrası ile görüntülerine bakarken dikkat edilmeli

Saldırı ve sonrası ile görüntülerine bakarken dikkat edilmeli

Güncellenme: 10:38, 20/02/2016
Saldırı ve sonrası ile görüntülerine bakarken dikkat edilmeli

Ersan ERDOĞAN MANİSA, (DHA)- TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Örgütlenme Sekreteri Psikiyatrist Şahut Duran, son günlerde gördülen bombalı saldırılar başta olmak üzere terörün toplumda travmaya neden olduğunu, fiziksel ve ruhsal yaralar açtığını söyledi. Duran, patlama anı, kayıp ve yaralıları gösteren görüntü ve lara bakılmamasını istedi.
Türkiye Psikiyatri Derneği Örgütlenme Sekreteri Psikiyatrist Şahut Duran, son günlerde artan ölümlerle sonuçlanan terör saldırıları sonrası sokakta ve toplu alanlarda kaygı oluştuğunu söyledi. Duran, bu saldırılar ve ardından görülen şiddetin, birçok açıdan toplum ve bireye zarar vermeyi amaçladığını anlatırken, şöyle dedi:
"Toplumsal yaşamın temel dokusuna, temel güven duygusuna ve toplumu birbirine bağlayan bağlara zarar vermektedir. Bu saldırılar ve benzeri durumlardan, insanlar farklı şekillerde etkilenebilirler. Burada yaşanabilecek bazı deneyimler arasında; durumla baş etmekte zorlanma, yoğun bir korku, dehşet, çaresizlik, suçluluk, öfke duyguları sayılabilir. Pek çok yönden insana yönelik tehdit içeren bu tür olaylar sonucunda hayatın doğal akışının sürdürülmesini insan için zor hale getiren sorunlar yaşanabilir." 
ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİN ÖNERİLER
Olayların üstesinden gelmek için önerilerde bulunan Duran, şunları söyledi:
DHA