Sözcü Plus Giriş

Savcı Bharara’nın iddianamesi Zencani’yi kurtarır mı?

Amerikalı Savcı Preet Bharara'nın Reza Zarrab için hazırladığı iddianame, İran'da idam cezasına çarptırılan Babek Zencani'nin "ümit ışığı" olabilir.

Güncellenme: 13:40, 23/03/2016
Savcı Bharara’nın iddianamesi Zencani’yi kurtarır mı?

Zencani, ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delmek bahanesiyle, İran Devleti’ni dolandırmak suçundan idam cezasına çarptırılmıştı. Zencani, duruşma sırasında Reza Zarrab’ın “ortağı” olduğunu açıklamış, ancak Zarrab bunu hep inkar etmişti. Zencani, İran’daki duruşmalar boyunca savunmasını hep “İran Devleti için çalıştığı” üzerine kurmuştu. 

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

 

Babek Zencani, ifadesinde ABD’de tutuklanan Reza Zarrab’ın ortağı olduğunu söylemişti.

 İDDİANAMEDEKİ O MEKTUP ZENCANİ’NİN KURTARICISI OLUR MU?

New York Güney Bölgesi savcısı Preet Bharara’nın Reza Zarrab için hazırladığı iddianamede “delil” olarak gösterilen bir yazışma ise, Zarrab’ın İran’ın resmi Bankası Mellat’a yazdığı bir mektup.

Bu mektuta İran dini lideri Ayetullah Hamaney’e övgüler dizen Zarrab, “Zarrab ailesi, İslam devriminin bilgi liderinin gösterdiği yolda Amerikan yaptırımlarını delmek için çalışmaya hazırdır” ifadesi dikkat çekti. Mektupta, İran Dini Lideri Ayetullah Hamaney’den “bilge liderimiz”, Amerikan yaptırımlarını delmek için çalışan İran Merkez Bankası yetkililerinden ise “saygın insanlar” olarak bahsediliyor, “İran’a yönelik yaptırımlar nötralize edilebilir, hatta bir fırsata dönüştürülebilir. Yaptırımların çoğaltılacağı ve yoğunlaştırılacağına yönelik trend artık bir sır değil. İran’ın bilge liderinin de açıkladığı gibi, bu yıl bir ekonomik cihat yılı da olacağından, yarım yüzyıllık bir döviz alım-satımı tecrübesine sahip Zarrab ailesi, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Azerbaycan’da şubeler açarak, yaptırımlara karşı mali ve döviz politikalarında her türlü işbirliğinin bir ahlaki görev olduğuna inanmaktadır” denildi.

ZENCANİ’NİN AVUKATI HAREKETE GEÇTİ

Zarrab iddianamesinin yayınlanması ile Zencani’nin İran’daki avukatı da harekete geçti.

Reza Zarrab’ın, Zencani’nin “ortağı olduğu” yolundaki iddiayı tekrarlayan avukat Kuhpayezade, İran basınına konuştu.

Kuhpayezade, “Zencani ve ortaklarının Tahran’a uygulanan yaptırımları döneminde İran için yaptıkları işlemlerin, uluslararası kara para aklama kapsamına girdiği doğrudur” dedi. Zencani ve ortaklarının “kara para aklayarak aslında İran’a hizmet ettiklerini” öne süren Kuhpayezade, dolayısıyla Zencani için verilen idam kararının “çelişkili” olduğunu savundu. Kuhpayezade, “Zarrab’ın tutuklanması, Zencani’nin İran’a hizmette etkin ve anahtar bir rol üstlendiğini kanıtlamış oldu” dedi.

Yayınlanma Tarihi:11:51,