HDP’li Çağlar Demirel ve Besime Konca tutuklandı

Diyarbakır'da hakkında açılan davaya katılmadığı gerekçesiyle gözaltı kararı verilerek gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ayrıca bugün (dün) Batman’da çıkarıldığı hakimlikçe, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Diyarbakır adliyesinde yeniden gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

HDP’li Çağlar Demirel ve Besime Konca tutuklandı

Dün (evvelsi gün) gece HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ile birlikte Ankara'da gözaltına alınan Demirel, bugün Diyarbakır emniyetindeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilerek Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya çıkarıldı. Savcı tarafından verilen mütalaada HDP'li Demirel'in tutuklanması talep edildi. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti Demirel'i tutukladı.

HDP'li Demirel, “Silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak ve kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ile suçlanıyor. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in 4 Kasım'da, Demirel'in de bugün tutuklanması ile HDP Grup Başkanvekillerinin tamamı tutuklanmış oldu.

Diyarbakır’da hakkında açılan davaya katılmadığı gerekçesiyle gözaltı kararı verilerek gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel için savcı tutuklama talep etmişti.

 HDP Siirt Milletvekili Besime Konca

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca

BESİME KONCA DA TUTUKLANDI

Batman Cumhuriyet Savcılığınca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında dün (evvelsi gün) gözaltına alınan ve bugün (dün) sorgusundan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Diyarbakır’da kendisi ile birlikte gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in duruşmasını izlemek için geldiği Adliye binasında polis tarafından yeniden gözaltına alındı.

Besime Konca’nın Batman Sulh Ceza Hakimliğinin hakkında verdiği serbest bırakılma kararına Batman Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı sonucu Batman’dan gelen polisler tarafından gözaltına alınarak Batman’a götürüldüğü belirtildi. Gözaltına alınan Konca’nın tutuklandığı ifade edildi.

HDP'li vekiller gözaltına alındı İlginizi Çekebilir HDP'li vekiller gözaltına alındı