Sözcü Plus Giriş

Savcılıktan ders gibi ‘Atatürk’e hakaret’ kararı

Atatürk’ü sevenleri incitti ölçüsüz eleştiri geleceğini tahmin etmesi gerekirdi!

Güncellenme: 06:27, 18/02/2016
Savcılıktan ders gibi ‘Atatürk’e hakaret’ kararı

Asuman ARANCA / ANKARA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı örnek bir karara imza attı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret eden bir kişinin, ‘Bana hakaret ettiler' diye yaptığı şikayeti reddetti.

Mustafa Çalık (ortada) TRT ekranlarında Atatürk'e hakaret etmişti.

Türkiye Günlüğü Dergisi'nin sahibi Mustafa Çalık, TRT 1'de katıldığı bir programda, “Enver Paşa 80 tane Atatürk eder” dedi. Çalık'ın sözleri üzerine, E.S. isimli vatandaş Ekşi Sözlük internet sitesinde, “En az Enver Paşa'yı vatan haini ilan edenler kadar yavşakça bir açıklamadır” diye tepki gösterdi.

TAKİPSİZLİK KARARI ÇIKTI

Çalık bu sözler nedeniyle E.S.'nin kendisine hakaret ettiği iddiasıyla savcılığa şikayette bulundu. Savcılık, suç duyurusu için takipsizlik kararı verdi. Kararda, Atatürk'ü sevenleri incittiği belirtilen Çalık'ın, “Ölçüsüz eleştiriler geleceğini tahmin etmesi gerekirdi” denildi. Kararda, Atatürk ve Enver Paşa'nın etkileri günümüze kadar devam eden iki önemli şahsiyet olduğu belirtilerek şöyle denildi: “Birini küçümseyecek şekilde diğerinin abartılı biçimde övülmesinin, aynı kanaati taşımayan kişiler bakımından tepkiye yol açacağı öngörülebilir durumdur. Müştekinin Atatürk'ü sevenleri incitecek şekilde oluşturduğu ölçüsüz değer yargısına karşı, ölçüsüz eleştiriler geleceğini tahmin etmesi gerekirdi. ‘Enver Paşa 80 tane Atatürk eder' şeklindeki değer yargısına tepki biçimde gelişen ‘…yavşakça bir açıklamadır' şeklindeki cümleyi hakaret olarak nitelemek için gerekli şartların oluşmadığı, tepki biçimindeki sert eleştiri boyutunda kaldığı anlaşılmıştır.”