Sözcü Plus Giriş

Seferberlik nedir?

Kanlı darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Çarşamba günü önemli bir kararı açıklayacağız" demesinin ardından kulislerde Cumhurbaşkanı'nın bir çok önlemin yanı sıra seferberlik ilan edeceği konuşuluyor. Peki, seferberlik nedir?

null
Güncellenme: 20:05, 19/07/2016
Seferberlik nedir?

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası tüm Türkiye kabus yaşamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı meydanlara çağırmasının ardından bu hain girişim engellenmiş demokrasi kazanmıştı. Darbe girişiminin ardından kamuda ve askeriyede binlerce gözaltı yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam meydanlara çıkarak kanlı darbe girişimi hakkında halka açıklamalarda bulunarak bir de “Çarşamba günü önemli bir kararı açıklayacağız” dedi. Bu sözlerin ardından Ankara kulislerinde alınacak önlemlerden birinin de seferberlik ilanı olabileceği konuşuluyor.

SEFERBERLİK NEDİR?

Seferberlik; ülke ve millet olarak, başta askeri güç olmak üzere devletin tüm güç ve kaynaklarının, savaşın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde; hazırlanması, toplanması, tertiplenmesi ve kullanılmasına ilişkin bütün faaliyetlerin uygulandığı, hak ve hürriyetlerin kanunlarla kısmen veya tamamen sınırlandırıldığı haldir.