Sözcü Plus Giriş

VAN ve Hakkari çevresinde 3 gündür etkili olan yağmur, yüksek kesimlerde yerini doluya bıraktı. Şiddetli dolu yağışı, yolu kayganlaştırınca maddi hasarlı kazalar meydana gelirken, en büyük sıkıntıyı ise yaylacılar yaşadı. Yaylacılar, dağlarda otlattığı koyunlar yağışla birlikte aşağı kesimlere indirmek zorunda kaldı.
Batı illeri sıcak yaz günleri yaşarken, Van'da hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına 14 dereceye kadar düşmesi, hayatı olumsuz etkiledi. Van ve Hakkari çevresinde 3 gündür aralıklarla süren sağnak yağışlar, yüksek kesimlerde doluya dönüştü. Van-Hakkari karayolunun 70'nci kilometresinde bulunan 2730 rakımlı Güzeldere Geçidi'nde etkili olan şiddetli dolu, bazı araçların yoldan çıkmasına ve maddi hasarlı kazalara neden oldu.
Yağan doludan bölgede bulunan yaylacılar de etkilendi. Yaz aylarında çevre il ve ilçelerden gelip Başkale bölgesindeki yaylalara yerleşen vatandaşlar, aniden bastıran doluyla birlikte zorlu anlar yaşadı. Çevredeki dağlarda bulunan koyun sürüleri doluyla birlikte aşağılara inmek zorunda kaldı. Koyunların dağdan inerken ve yağmurla oluşan derelerden geçerken yaşadıkları zorluklar ise kameralara yansıdı.
Yaklaşık 1 saat boyunca bölgede etkili olan yağmur, ardından da yerini güneşli bir havaya bıraktı. Yağmur sonrası oluşan manzaralar ise adeta kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı.

DHA