Sözcü Plus Giriş

Sinirlioğlu’nun yerine Ümit Yalçın getirildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Feridun Sinirlioğlu’ndan boşalan Dışişleri Bakanlığı müsteşarlığı koltuğuna, müsteşar yardımcısı Ümit Yalçın’ın getirildiğini açıkladı.

15:04 -
Sinirlioğlu’nun yerine Ümit Yalçın getirildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya, Suriye konusunda işbirliği yapmak isterse hazırız Letonyalı mevkidaşı Edgars Rinkevics ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuya ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi olarak atanan Sinirlioğlu’nun yerine Yalçın’ı atama kararı verdiklerini kaydetti.

ÜMİT YALÇIN KİMDİR?

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hemşehrisi yani Konyalı olan Ümit Yalçın, Rus uçağının Türk F-16'ları tarafından düşürülmesinin ardından Moskova ile Ankara arasında kopma noktasına gelen ilişkilerin normalleşme sürecini başlatan mekik diplomasisinin mimarı olarak biliniyor. Daha önce Kuveyt büyükelçisi olarak görev yapan Yalçın, 2014'de Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcısı olmuştu. Rotterdam Başkonsolosluğu ile Bağdat ve Moskova büyükelçiliklerinde değişik zamanlarda görev yapan Yalçın, Ortadoğu konusunda uzmanlaştı ve merkezde Irak-İran dairesinde önemli görevler üstlendi.

Son güncelleme: 15:07 29.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more