Sözcü Plus Giriş

Sırrı Sakık: Tekrar barış görüşmeleri yapılmalı

Sırrı Sakık: Tekrar barış görüşmeleri yapılmalı

Güncellenme: 16:37, 21/03/2016
Sırrı Sakık: Tekrar barış görüşmeleri yapılmalı

AĞRI Belediye Başkanı Sırrı Sakık sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan yapılan nevruz kutlamasında, "Tekrar barış görüşmeleri yapılmalı" dedi. 
Orduevi karşısındaki otoparkta düzenlenen Nevruz kutlamalarına binlerce vatandaş üst araması yapılarak alındı. Yaşları küçük olanlar ve öğrenciler ise kutlamaya alınmadı ve okula gönderildi. Nevruz kutlamasını, meydanın üzerinde dolaşan ve Emniyet Müdürlüğüne ait olduğu ileri sürülen bir drone kayıt altına aldı. Etkinliğe HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Ağrı Belediyesi Eş Başkanları Sırrı Sakık ile Mukaddes Kubilay katıldı. Sırrı Sakık ve Yüksekdağ tarafından ateşin yakılmasıyla kutlamalar başladı.
Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık, nevruzun bir baş kaldırı olduğun işarat ederek, "Nevruzu hiçbir güç ne yasaklayabilir, ne de baskı altına alabilir. Bugün bunu yasaklamaya çalışanlar, dönüp geçmişe baksınlar. Bizim nasıl direnerek, kavga ederek, nevruzu nasıl özgürleştirdiğimizi görsünler. Barikatlar oluşturanlar, fısıltı gazeteleriyle, 'IŞİD eylem yapacak' diyorlar. Amaçları buraya gelen halkı baskı altına almaya çalışmak. Buradan sesleniyorum. Nasıl Dehak'ları Kawa yerle bir ettiyse, bu halk, IŞİD'i ve yandaşlarını yerle bir edecek" diye konuştu.
SAKIK: TEKRAR BARIŞ GÖRÜŞMELERİ YAPILMALI
2013 yılı Nevruz'unda Abdullah Öcalan'ın İmralı'dan barış mesajı gönderdiğini hatırlatan Sırrı Sakık, "Peki, ne oldu bugün? Barış süreci sekteye uğradığı için, yine geçmişte uygulanan politikaları uygulayarak 'acaba Kürtleri bu konuda baskı altına alabilir miyiz?' Bu politikalar, hiçbir şekilde bu sorunumuzu çözmedi, çözemez de. Sorunun çözümü, 2013 Nevruz'unda Sayın Öcalan'ın başlattığı, 'Artık silahlar süresini doldurdu. Demokratik siyaset hayat bulsun.' O barış görüşmelerinin yeniden hayata geçmesiyle Kürt sorunu barışçıl şekilde çözülür" dedi.
"SİZİN CENAZELERİNİZ NEDEN İSTANBUL VE İZMİR'İN LÜKS SEMTİNE GİTMEZ?"
Nevruz nedeniyle çevrede önlem alan güvenlik kuvvetlerine seslenen Sırrı Sakık, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bizi dinleyen güvenlik güçleri, dönüp bakın! Sizin meslektaşlarınızın cenazesi, Anadolu'nun dört bir yanına giderken, acaba bir teki neden İstanbul'un, İzmir'in, Adana'nın, Tekirdağ'ın, Çorum'un, Çorlu'nun lüks semtine gitmez? Sizin kaderiniz bu yoksul halkın kaderiyle eş değerdir. Sizi ölümün üzerine gönderirler, kendi çocuklarını da gözleri gibi koruyup kollarlar. Sonra da nutuklar atarlar, Vatan, Bayrak derler. Bu vatanı, bayrağı seviyorlarsa, onların çocukları da sizinle operasyonlara katılsın. Onlar bu ülkenin kaymağını yiyecek, sizler de kardeşlerinizi katledeceksiniz. Kabil ve Habil'in hayat hikayesi budur."
YÜKSEKDAĞ: HALKIN BAYRAMINI KUTLAMASI HİÇBİR ZAMAN KOLAY OLMADI
HDP EŞ Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise "Bu halkın bayramını kutlaması hiçbir zaman kolay olmadı. Bugün de olmadığı gibi. Bizler bir bayram kutlamak için tarih boyunca direnen bir halkız. Bu halkın duruşunu zalimler, sömürgeciler, krallar, sultanlar, imparatorlar, diktatörler yıkmaya çalıştı. Bu duruş, nevruz duruşudur. Asla bir hükümdar karşısında boyun eğmedi. Bu gün de boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Halkımızın renklerinin ve değerlerine düşmanı olanlar, tarihte kendilerine yer bulamadılar. Bu günün zalim ve dehakları da, kendilerine yer buılamayacaklar. 2016 Nevruz'undayız. Dört bir yanımız yasaklanmış ve abluka altına alınmış" diye konuştu.
Daha sonra Nevruz kutlamasına katılanlar müzik eşliğinde türküler söyleyerek halay çektiler. Nevruz etkinliklerine katılanlar; halayların ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

DHA