Siverek`te 5 kişinin öldürülmesi davasında karar

Siverek`te 5 kişinin öldürülmesi davasında karar

Siverek`te 5 kişinin öldürülmesi davasında karar

Bahri KARATAŞ İZMİR, (DHA) – ŞANLIURFA`nın Siverek İlçesi`nde, 5 yıl önce arazi anlaşmazlığı nedeniyle iki aile arasında çıkan 5 kişin ölümü, 4 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı kavgayla ilgili dava, güvenlik nedeniyle İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görüldü. 1`i tutuklu, toplam 11 sanığın yargılandığı davada ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanık Sakıp Bucak 57 yıl, tutuksuz sanıklar Mustafa Bucak 25 yıl 10 ay ve Mehmet Emin Acemoğlu 10 ay hapis cezasına hapis cezasına çarptırılırken, aralarında Şerder Oyman`ın da bulunduğu 9 sanık beraat etti.
Olay, 2 Nisan 2011 tarihinde Siverek`e 35 kilometre uzaklıktaki Oyman Köyü`nde meydana geldi. Aralarında uzun yıllardır, arazi anlaşmazlığından dolayı husumet bulunan Bucak ailesi ile Acemoğlu ailesi fertleri, tarım işçileri için yaptırılmak istenen ev yüzünden yine karşı karşıya geldi. İddiaya göre, Bucak ailesi fertlerinin tarlalarında çalışan işçiler için yapmak istediği eve, arazinin kendilerine ait olduğunu belirten Acemoğlu ailesi karşı çıktı. İki aile arasındaki silahlı çatışmada Fatih, Adnan, Nihat ve Ömer Acemoğlu ile diğer aileden Mehmet Emin Bucak yaşamını yitirdi. Olayda Sakıp Bucak, A.B., E.K. ile H.O. da yaralandı.
Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede 11 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açtı. Dava güvenlik gerekçesiyle İzmir 3`üncü Ağır Ceza Mahkemesi`nde görüldü. `Tasarlayarak öldürme, sanığın kaçmasına neden olma, suçluyu kayırma ve ruhsatsız silah bulundurma` suçlarından açılan davanın son duruşmasına tutuklu Sakıp Bucak, tutuksuz sanıklar Mustafa Bucak ile Şerder Oyman`ın avukatı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu ile bir kısım sanıkların avukatları katıldı. Polis, olası bir olaya karşı duruşma salonu ve adliye etrafında geniş güvenlik tedbiri aldı. Sabah başlayan duruşmada avukatlar savcının daha önceki verdiği mütaalaya karşı savunmalarını yaptı.
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...